Herb imperium

Godło
Tzw. mały herb Rosji z połowy XIX w.
AN

Tzw. mały herb Rosji z połowy XIX w.

Rosyjskie godło przedstawia dwugłowego złotego orła na czerwonym tle, z trzema koronami oraz jabłkiem i berłem w szponach. Na jego piersi widnieje jeździec na białym koniu. Według legendy jest to św. Jerzy, który zabija smoka i ratuje księżniczkę, za co wdzięczni poddani przechodzą na chrześcijaństwo. Dwugłowy orzeł – symbol panowania nad zachodnią i wschodnią częścią imperium – to wiano cara Iwana III, które otrzymał, żeniąc się z Zofią, bratanicą ostatniego cesarza bizantyjskiego. Orzeł i jeździec są połączeni już na pieczęci wielkiej i w herbie stosowanym przez Iwana IV. Trzy korony to zapewne symbol trzech władców: moskiewskiego, kazańskiego i astrachańskiego.

Dwugłowy orzeł w różnych wariantach i kolorach (m.in. czarny) funkcjonował do 1917 r. Rewolucja lutowa pozbawiła go wszelkich symboli monarchii, przez co lud nazywał go oskubaną kurą. Po 1918 r. bolszewicy wprowadzili herb Rosji Sowieckiej: sierp i młot na czerwonej tarczy, otoczone wieńcem kłosów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj