Gubernia na Alasce
Rosyjska Ameryka
Odpryskiem eksploracji Syberii stała się czasowa obecność Rosji na kontynencie amerykańskim i Pacyfiku.
Mapa rosyjskich posiadłości na Syberii, Dalekim Wschodzie i Alasce, 1844 r.
AN

Mapa rosyjskich posiadłości na Syberii, Dalekim Wschodzie i Alasce, 1844 r.

Odkrycie Alaski. Zadaniem obu ekspedycji kamczackich (1725–30, 1740–42) dowodzonych przez Duńczyka w rosyjskiej służbie Vitusa Beringa było stwierdzenie, czy między Ameryką i Azją istnieje połączenie lądowe czy też dzieli je cieśnina, zapomniano bowiem o rejsie Dieżniewa sprzed 80 lat. Swojego zadania Bering nie wykonał ani w pierwszej, ani w drugiej wyprawie. Wprawdzie w 1728 r. przez cieśninę – nazwaną później jego imieniem – dotarł na Morze Czukockie, to jednak nie rozstrzygnął do końca wątpliwości. W drugiej ekspedycji odkrył za to dla Rosji Alaskę. Wprawdzie już w 1732 r. do amerykańskiego lądu na statku „Św. Gawriił” przybił Michaił Gwozdiow, ale nie miało to żadnego praktycznego znaczenia.

Druga wyprawa kamczacka Beringa i Aleksieja Czirikowa wyruszyła z Ochocka w 1740 r. na statkach „Św. Paweł” i „Św. Piotr”. Pierwszy etap podróży zakończyli na Kamczatce, gdzie założyli Pietropawłowsk Kamczacki – do dziś jedną z najważniejszych baz rosyjskiej marynarki wojennej.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj