Dwaj wielcy dysydenci Rosji
Rosją rozdzieleni
Andriej Sacharow w 1988 r.
EAST NEWS

Andriej Sacharow w 1988 r.

Różnili się od siebie jak ogień i woda. Pierwszy był potomkiem rosyjskich chłopów. Urodził się w 1918 r. na głębokiej prowincji, krótko po tragicznej śmierci ojca. Samotna matka ledwo wiązała koniec z końcem, jej żarliwa wiara była powodem szykan, które odbiły się na dziecku. Chłopiec nie został pionierem, a noszony przez niego krzyżyk drażnił nauczycieli i kolegów z klasy. Z wczesnego dzieciństwa zapamiętał bolszewików plądrujących prawosławne cerkwie.

Drugi, o trzy lata młodszy, był synem moskiewskich inteligentów wychowywanym w cieplarnianych warunkach. Ojciec – znany profesor fizyki, matka pochodząca z wyższych sfer pani domu, chrzestny – popularny kompozytor. Babcia czytała mu Dickensa w oryginale. Chłopiec otrzymywał domową edukację. Studia na wydziale fizyczno-matematycznym skończył z wyróżnieniem. Ogłoszony najlepszym studentem nauk ścisłych moskiewskiego uniwersytetu, obronił doktorat już w wieku 26 lat.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj