Rosja – kraj możnowładców

Nowa rosyjska oligarchia
Roman Abramowicz i jego piłkarze z Chelsea Londyn świętują zdobycie tytułu klubowych mistrzów Europy. 2012 r.
EAST NEWS

Roman Abramowicz i jego piłkarze z Chelsea Londyn świętują zdobycie tytułu klubowych mistrzów Europy. 2012 r.

Składa się ona z kilku kategorii osób. Po pierwsze – ze starych oligarchów, takich jak Roman Abramowicz, Oleg Deripaska czy Aliszer Usmanow, którzy zbudowali swoją pozycję ekonomiczną jeszcze w latach 90., w okresie rządów prezydenta Borysa Jelcyna, a którzy zostali dokooptowani przez elitę putinowską w zamian za lojalność i finansowanie wskazanych projektów biznesowych i politycznych. Po drugie – z członków elity putinowskiej z tzw. grupy petersburskiej, którzy uzyskali kluczowe stanowiska w strukturach państwowych i/lub zarządzanych przez państwo monopolach dające im kontrolę nad znaczącymi środkami finansowymi. Przykładem takich państwowych oligarchów są: nadzorujący nieformalnie sektor naftowy prezes koncernu Rosnieft’ Igor Sieczin, szef Gazpromu Aleksiej Miller, szef korporacji państwowej Rosatom Siergiej Kirijenko (nienależący do grupy, ale przez nią zaakceptowany), szef korporacji państwowej Rostechnologii Siergiej Czemiezow czy szef Kolei Rosyjskich Władimir Jakunin.

Trzecią i najciekawszą grupą putinowskiej oligarchii są przyjaciele Władimira Putina, którzy będąc szefami prywatnych spółek, odnieśli w ostatnim dziesięcioleciu oszałamiający sukces biznesowy, niemożliwy do osiągnięcia bez silnego politycznego wsparcia. Do tej grupy biznesowych przyjaciół należą m.in.: Giennadij Timczenko – znajomy Putina z czasów pracy w KGB i z klubu judo Jawara-Newa – m.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj