Spory i opinie na temat Winstona Churchilla

„Nienawidzę go? Nie, ja go uwielbiam”
Churchill to postać kontrowersyjna. Dla wielu stał się ikoną, ale też z oskarżeń pod jego adresem można stworzyć księgę.
Winston Churchill – w otoczeniu oficerów alianckich (m.in. Alana Brooke’a, Williama Simpsona, Williama Keyanda, Bernarda Montgomery’ego) – wysiada z łodzi na niemieckim brzegu Renu, 25 marca 1945 r.
Mondadori Portfolio/Getty Images

Winston Churchill – w otoczeniu oficerów alianckich (m.in. Alana Brooke’a, Williama Simpsona, Williama Keyanda, Bernarda Montgomery’ego) – wysiada z łodzi na niemieckim brzegu Renu, 25 marca 1945 r.

W 1950 r. tygodnik „Time” uznał Winstona Churchilla za człowieka półwiecza, choć pozostawał on wtedy w ławach opozycji. W 2002 r. BBC przeprowadziła sondaż na 100 najbardziej popularnych Brytyjczyków. Wygrał Churchill przed słynnym wiktoriańskim inżynierem Isambadrem Brunelem. Trzecie miejsce zajęła księżna Diana.

Churchill wzbudzał kontrowersje od czasów młodości, gdy opinia publiczna poznała jego osobę. Stał się ikoną konserwatystów, ale przyszło mu na to czekać długo. Spotykała go uzasadniona krytyka, ale też często padał ofiarą zmyślonych zarzutów bądź kampanii propagandowych prowadzonych przede wszystkim przez jego najbardziej zagorzałych przeciwników: komunistów i nazistów.

Oblężenie na Sydney Street

Postępowanie Churchilla często przysparzało mu krytyki kolegów i prasy. Tak było z tzw. oblężeniem na Sidney Street 3 stycznia 1911 r. Londyńska policja próbowała wtedy aresztować na East Endzie grupę rosyjskich anarchistów, najprawdopodobniej odpowiedzialnych za próbę rabunku kosztowności i zabicie trzech nieuzbrojonych detektywów. Na policjantów spadł jednak grad kul wystrzeliwanych z półautomatycznych pistoletów typu Mauser C96; wycofali się więc, blokując dostęp do obleganego budynku. Churchill jako minister spraw wewnętrznych został poproszony o wydanie zgody na użycie wojska, lepiej uzbrojonego niż policja. Na miejsce przybyli szkoccy gwardziści i sam Churchill.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj