Piłsudski o generałach
„Zdatny jedynie do wyrzucenia z wojska”
Opinie o 96 generałach napisał prawdopodobnie w 1922 r. Umieścił je w kopercie z adnotacją „Otworzyć kopertę ma prawo w razie mojej śmierci lub usunięcia się ze stanowiska tylko Przewodniczący Ścisłej Rady Wojennej jako generał mający dowodzić wojną albo Prezydent Rzeczypospolitej. J. Piłsudski”
Muzeum Wojska Polskiego

Gen. broni Józef Haller
• Gadatliwy bez miary i końca. Żadna tajemnica nie jest pewna w jego ręku. Wobec wewnętrznej, daleko sięgającej niewiary w swoje siły szukać będzie (...) potwierdzenia wartości swojego dowodzenia w nieledwie każdym napotkanym człowieku.

Gen. dywizji Kazimierz Sosnkowski
• Charakter niezbyt silny. Łatwo mu stracić wiarę w siebie przy niepowodzeniach i nieszczęściach. Wtedy prędko by zrzucał z siebie odpowiedzialność na wszelkiego rodzaju rady wojskowe.

Gen. dywizji Lucjan Żeligowski
• (...) z powodu braku wykształcenia wojskowego i obycia się w dowodzeniu bardziej samodzielnem, niepewny siebie. Ma zły zwyczaj pytania wszystkich o zdanie i radę. (...) Potrzebuje takiego otoczenia, którego by się nie wstydził pytać nawet o najdrobniejszą rzecz.

Gen. dywizji Władysław Sikorski
• W stosunku do podwładnych w miarę rozkazujący, miły w obejściu, trochę zanadto szukający popularności, niekiedy niebezpieczny dla nich, wobec tego, że jest łatwy do prywaty i do zwalenia winy i odpowiedzialności z siebie na innych.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj