Ustalenie zachodniej granicy Polski
Linia Odry za linię Curzona
Na powojennym spotkaniu Wielkiej Trójki w Poczdamie jedna z najważniejszych rozgrywek dyplomatycznych dotyczyła zachodniej granicy Polski.
Konferencja pokojowa w Poczdamie, lipiec–sierpień 1945 r., od lewej: Winston Churchill, Harry Truman, Józef Stalin
akg-images/BEW

Konferencja pokojowa w Poczdamie, lipiec–sierpień 1945 r., od lewej: Winston Churchill, Harry Truman, Józef Stalin

Przylot i zakwaterowanie. Po zakończeniu wojny w Europie nie było warunków do zwołania konferencji pokojowej. W sytuacji, gdy na Dalekim Wschodzie mocarstwa zachodnie nadal prowadziły działania zbrojne przeciw Japonii, doszło do kolejnego spotkania przywódców USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii, tym razem na gruzach Trzeciej Rzeszy w Berlinie. Ponieważ stolica Niemiec była bardzo mocna zniszczona, wybór padł na pobliski Poczdam. W stosunkowo niezniszczonym mieście od 17 lipca do 1 sierpnia 1945 r. obradowali prezydent USA Harry Truman oraz premierzy ZSRR i Wielkiej Brytanii Józef Stalin i Winston S. Churchill. Główne tematy dyskusji to przyszłość polityczna i gospodarcza Niemiec, reparacje, jakie powinny zostać z nich ściągnięte, los niemieckich okrętów wojennych i sprawa zachodniej granicy Polski. (Na wschodnią, wzdłuż tzw. linii Curzona z czasów wojny polsko-bolszewickiej, wskazaną teraz przez Stalina, alianci zgodzili się już w Teheranie).

Stalin dotarł spóźniony i bynajmniej nie przyleciał samolotem, jak pokazano w sowieckim propagandowym filmie, ale przyjechał pociągiem. Od czasu choroby w czasie lotu do Teheranu w listopadzie 1943 r. dyktator przejawiał wyjątkową niechęć do latania. Do Poczdamu przyjechał po lekkim zawale serca chroniony ściśle przez tysiące żołnierzy NKWD i Armii Czerwonej, szczególnie w czasie przejazdu przez niebezpieczną Polskę, ze względu na aktywność antykomunistycznego podziemia.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj