Habsburgowie
Ten niemiecki ród przez sześćset lat wpływał na dzieje Europy. Niewielu wydał mężów stanu; nie brakowało w jego szeregach postaci przeciętnych. Jako dynastia odegrał jednak rolę ogromną, kierowany zasadą: inni niech toczą wojny, ty, Austrio, żeń się szczęśliwie.
Ślub cesarza Franciszka II z Izabelą Parmeńską w pałacu Schönbrunn, Wiedeń, 10 października 1760 r. Obraz Martina Metnesa z XVIII w.
AKG

Ślub cesarza Franciszka II z Izabelą Parmeńską w pałacu Schönbrunn, Wiedeń, 10 października 1760 r. Obraz Martina Metnesa z XVIII w.

Na początek drobny hrabia. Członkowie tej dynastii zasiadali na wielu tronach: cesarskim niemieckim, cesarskim austriackim, królewskim węgierskim i czeskim w Europie Środkowej, hiszpańskim i portugalskim w Europie Zachodniej, neapolitańskim w Europie Południowej. Sięgnęli – choć na krótko – nawet do Ameryki. Z czasem, kiedy w XVIII w. ród ten wygasł po mieczu, stali się dynastią habsbursko-lotaryńską.

Na europejską scenę polityczną wyszli w XIII w. Stulecie tzw. walki o inwestyturę, czyli starcia pomiędzy uniwersalizmem cesarskim i papieskim, doprowadziło do osłabienia władzy centralnej w Świętym Cesarstwie (późniejszym Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego) i wzrostu potęgi książąt terytorialnych. Zaznaczyło się to zwłaszcza po wygaśnięciu dynastii Hohenstaufów, w okresie wielkiego bezkrólewia (1254–73).

Wybór kolejnego cesarza natrafił na trudności. Poważnym kandydatem był król czeski Przemysł Ottokar II z dynastii Przemyślidów, ale książęta elektorzy obawiali się, iż stolicą cesarstwa uczyni Pragę, a to zbliży Rzeszę Niemiecką ku słowiańskiemu wschodowi. Bali się też innych kandydatów z tak potężnych rodów jak Welfowie, Luksemburgowie, Wittelsbachowie czy Askańczycy. Wzmocnieni, mogliby zagrozić pozycji pozostałych książąt. Ostatecznie więc w 1273 r. obrano cesarzem władcę drobnego hrabstwa Rudolfa z Habsburga.

Znad Renu nad Dunaj.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj