Kim byli Osmanowie?
Wojska Mehmeda II Zdobywcy oblegają Belgrad, 1456 r. Miniatura z XVI w.
Getty Images

Wojska Mehmeda II Zdobywcy oblegają Belgrad, 1456 r. Miniatura z XVI w.

Małe księstwo, które z czasem przeobraziło się w Imperium Osmanów, było tylko jednym z wielu tureckich państewek powstałych w Anatolii po rozpadzie sułtanatu Seldżuków w wyniku najazdu mongolskiego w połowie XIII w. Osmanowie byli częścią migracji półkoczowniczych ludów tureckich z Azji Środkowej, osiadłych w Azji Mniejszej w ciągu dwóch stuleci poprzedzających inwazję. Pod presją zwycięskich Mongołów część ludności przeniosła się na zachód w kierunku granicy bizantyjskiej. Niektórzy lokalni wodzowie okazali wystarczającą determinację, aby stworzyć praktycznie niezależne pograniczne księstwa. O ile w XIII w. wciąż duża część mieszkańców Anatolii, zwłaszcza w miastach, była pochodzenia greckiego i ormiańskiego i wyznawała religię chrześcijańską, o tyle jej zachodnia część w dużej mierze została zislamizowana i stała się turecka.

Mimo zdecydowanego tureckiego rodowodu Osmanów mieszane małżeństwa z arystokracją bizantyjską, serbską i bułgarską w początkowym okresie istnienia państwa, w połączeniu z rozmnażaniem się przez nietureckie niewolnice, a także oddawanie córek wezyrom pochodzącym z devşirme, razem stanowiło o niezwykle złożonym etnicznie charakterze dynastii.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj