Pomocnik Historyczny

Stuartowie i Tudorowie

Ogrodnik John Rose pokazuje królowi Karolowi II Stuartowi ananasa z pierwszej w Anglii uprawy tego owocu. Obraz z XVII w. Ogrodnik John Rose pokazuje królowi Karolowi II Stuartowi ananasa z pierwszej w Anglii uprawy tego owocu. Obraz z XVII w. BEW
Losy tych dwóch dynastii – wywodzących się ze skłóconych krajów, Szkocji i Anglii – splotły się tak dalece, że nie sposób opowiadać ich dziejów osobno. Za ich czasów powstały zręby potęgi Zjednoczonego Królestwa i Imperium Brytyjskiego.
Posiadłości Stuartów i TudorowówMarek Sobczak/Polityka Posiadłości Stuartów i Tudorowów

Stuart w drodze do Londynu. W kwietniu 1603 r. nowy król wyruszył z północy ku swojej stolicy. Miał 36 lat i dwóch synów, co miało zapewnić znękanym problemami z sukcesją Anglikom spokojną przyszłość. Poddani wiedzieli oczywiście, że jego ojczyznę kształtowała wielowiekowa wrogość wobec Anglii, a matka położyła głowę pod topór z rozkazu angielskiej monarchini. Lecz kiedy jechał przez angielskie pola, wsie i miasteczka, mieszkańcy witali go z radością jako prawowitego spadkobiercę Tudorów, ponadto protestanta, ponoć uczonego i zainteresowanego teologią. Może niepokój budziły jego poglądy na władzę królewską, które wyraził w napisanym własnoręcznie ok. 1598 r. traktacie „The Trew Law of Free Monarchies”, gdzie utrzymywał, że to Bóg powołuje władców i są odpowiedzialni tylko przed nim. Ale na razie okazywał wszystkim uprzejmość i łaskawość i zanim dotarł do Londynu, nadał szlachectwo trzem setkom poddanych. Raz podniósł nawet do godności szlacheckiej wędlinę i ku uciesze tłumu zawołał: „Powstań, Sir Szynko!”. Jak później wspominał: „Ludzie wszelkiego rodzaju jechali i biegli, nie, raczej frunęli, żeby mnie spotkać, ich oczy płonęły przywiązaniem, ich usta i języki wyrażały jedynie radość”.

Jego potomkowie nader rzadko mieli doświadczać tak radosnej jedności z poddanymi. Dzieje Stuartów na tronie Anglii są historią bolesnego konfliktu pomiędzy królem i jego krajem i dwiema zupełnie odmiennymi koncepcjami władzy.

Stuartowie w Szkocji

Stewardowie i długie regencje. Ten serdecznie witany przybysz przeszedł do historii Anglii jako Jakub I, lecz był w istocie szóstym tego imienia królem z rodu Stuartów.

Pomocnik Historyczny „Wielkie dynastie Europy” (100097) z dnia 07.07.2015; Wielkie dynastie Europy; s. 83
Reklama