Słowniczek cichociemnego
Beret instruktora cichociemnych ppor. Alfreda Wiśniewskiego, „Asa”.
Muzeum Wojska Polskiego

Beret instruktora cichociemnych ppor. Alfreda Wiśniewskiego, „Asa”.

Aklimatyzacja – okres od 2 do 6 tygodni bezpośrednio po zrzucie, podczas którego cichociemni, przebywając w Warszawie, przyzwyczajali się do warunków życia w okupowanej Polsce. Był to również czas oczekiwania na przydział organizacyjny w szeregach AK. Podczas aklimatyzacji cichociemnym stale towarzyszyły opiekujące się nimi tzw. ciotki.

Bastion – duża placówka odbiorcza, która była w stanie przyjąć jednocześnie zrzut z kilku samolotów.

Battle dress – brytyjski mundur polowy, wykorzystywany również przez stacjonujące w Wielkiej Brytanii Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W zasobnikach zrzucanych do Polski mundury polowe wypełniały luźne miejsca, chroniąc pozostały ekwipunek. W oddziałach partyzanckich w battle dressach występowali bardzo często cichociemni.

Burza – operacja wojskowa skierowana przeciwko Niemcom w końcowej fazie okupacji, przed wkroczeniem wojsk sowieckich (rozpoczęta 4 stycznia 1944 r.). AK miała wyzwalać należące do II RP tereny i przyjmować na nich Armię Czerwoną jako gospodarz i przedstawiciel prawomocnego rządu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj