Operacja Ruction

W dniu Wszystkich Świętych 1941 r. na stację wyczekiwania koło Hertford, ok. 40 km na północ od Londynu, przybyło czterech przyszłych cichociemnych: por. Marian Jurecki, „Orawa”, por. Alfred Paczkowski, „Wania”, por. Andrzej Świątkowski, „Amurat”, oraz por. Jan Piwnik, „Ponury”. Oczekiwanie na przerzut do kraju urozmaicali sobie ćwiczeniami na zaimprowizowanej strzelnicy, gdzie korzystając z bogactwa broni różnych typów, szlifowali wręcz cyrkowe zdolności strzeleckie. Po kilku dniach okazało się, że do skoku w najbliższym terminie został wyznaczony jedynie Piwnik, który miał się zająć w kraju usprawnieniem systemu odbioru kolejnych ekip skoczków.

3 listopada odbyła się odprawa pieniężna „Ponurego”, podczas której otrzymał jako zaliczkę na diety i koszty podróży 90 młynarek, 100 marek oraz 40 dol. Oprócz tego na diety dzienne przyznano mu po 4 dol. lub równowartość w złotych wedle kursu giełdowego.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj