Ordery i odznaczenia
AN, East News

Odznaczenia wojskowe

1. Order Wojenny Virtuti Militari V klasy. Na uchodźstwie w latach 1939–45 nadawany na wniosek Naczelnego Wodza. Otrzymało go wielu cichociemnych, m.in. Stefan Bałuk, Jan Piwnik, Elżbieta Zawacka.

2. Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami ustanowiono dekretem prezydenta RP na uchodźstwie w 1942 r. „celem nagradzania czynów męstwa i odwagi, dokonanych nie bezpośrednio w walce z nieprzyjacielem oraz zasług położonych względem Państwa lub jego obywateli w warunkach szczególnego niebezpieczeństwa”. Nadawano go żołnierzom i członkom ruchu oporu. Otrzymali go m.in. Maciej Kalenkiewicz i Alfred Paczkowski. Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami nadawał Naczelny Wódz. Otrzymał go m.in. Teodor Cetys.

3. Krzyż Walecznych ustanowiono w 1920 r. W 1940 r. rozkazem Naczelnego Wodza został uznany za odznaczenie nadawane za czyny męstwa dokonane w czasie wojny: „każdorazowe nadanie Krzyża Walecznych może mieć miejsce tylko za określony oddzielny czyn męstwa i odwagi wykazanej w boju”.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj