Rysunki satyryczne z Franciszkiem Józefem I
W karykaturze z epoki
Karykatury Franciszka Józefa I publikowano raczej w zagranicznych pismach ze względu na możliwość oskarżenia o obrazę majestatu. Te właśnie przedstawiamy w poniższym wyborze.

1. „Pokój w Europie jest zapewniony”. Amerykańska karykatura z lat 90. XIX w. Na drugi okres rządów Franciszka Józefa I przypadło krystalizowanie się bloków polityczno-wojskowych na Starym Kontynencie: trójprzymierza i trójporozumienia. Od pomnika z alegoryczną postacią Pokoju oddalają się dwie wrogie, wygrażające sobie grupy. Po lewej stronie Rosja (car Aleksander III) z Francją (do których później przyłączy się Wielka Brytania), zaś po prawej trzech monarchów trójprzymierza (pierwszy od prawej Franciszek Józef I). Podobnie jak król Włoch Hubert I jest on znacznie niższy od Wilhelma II, co ma świadczyć o przewadze Rzeszy Niemieckiej w tym sojuszu.

Amerykańska karykatura z lat 90. XIX w.
Library of Congress

Amerykańska karykatura z lat 90. XIX w.

2. „Odnowienie kwestii wschodniej”. Ilustracja z francuskiego „Le Petit Journal” z października 1908 r. przedstawia bośniacki kryzys aneksyjny. W październiku 1908 r. Franciszek Józef I ogłosił formalną aneksję okupowanej i administrowanej przez Austro-Węgry od 1878 r.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj