Rzeki miały wpływ na bieg historii
Dunaj vs. Ren
Dla niektórych obie te rzeki mogą uchodzić za symbole przeciwstawnych wizji układania europejskich spraw.
Dunaj
Тснена/Wikipedia

Dunaj

Wspólna przeszłość. W starożytności wzdłuż Dunaju i Renu przebiegał limes (granice) Cesarstwa Rzymskiego. Odgradzały one wspólnie śródziemnomorską cywilizację od barbarii Germanii czy Sarmacji. W średniowieczu w dorzeczu obu rzek znajdowało się centrum Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Akwizgran (wśród dopływów dolnego Renu) był stolicą Karola Wielkiego, a Ratyzbona (nad górnym Dunajem) stała się siedzibą sejmu Pierwszej Rzeszy.

O Renie opowiada germańska „Pieśń o Nibelungach”; jej główny bohater Zygfryd pochodził z Xanten nad tą rzeką. Imponującą, XIX-wieczną wersję Walhalli, mitycznego pałacu poległych, zbudował tuż nad Dunajem pod Ratyzboną król bawarski w 1842 r. jako niemiecki panteon. Po rozwiązaniu Rzeszy przez Napoleona (1806 r.) został miejscem nieśmiertelnych Niemców. Był to już czas, gdy obie rzeki zaczęły zyskiwać całkiem odmienną symbolikę i mitologię.

Narodowy Ren. Od XVII do XX w. Ren był rzeką niezgody między Francją i Niemcami.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj