Pomocnik Historyczny

Długi cień pesymizmu

Czy Unia Europejska się rozpadnie?

Pomnik mitycznej Europy na greckiej Krecie. Pomnik mitycznej Europy na greckiej Krecie. Alamy / BEW
Mimo częstych przepowiedni o rozpadzie Unii Europejskiej, nie wydaje się on prawdopodobny. Nawet ci politycy, którzy ją atakują, zbyt dużo korzystają na jej istnieniu. Erozja członkostwa krajów rządzonych przez populistów jest jednak realnym zagrożeniem.
Karta do głosowania w brytyjskim referendum z 2016 r. Brexit może wyzwolić unię z ograniczeń narzucanych przez Londyn.Getty Images Karta do głosowania w brytyjskim referendum z 2016 r. Brexit może wyzwolić unię z ograniczeń narzucanych przez Londyn.

Populizm nieliberalnych demokratów. Ze wszystkich zagrożeń czyhających na Unię Europejską najpoważniejszy jest populizm oraz rozwój nieliberalnej lub tzw. suwerennej demokracji. Nie jest to bynajmniej nowy nurt w polityce. Nieliberalni demokraci istnieją od przeszło stulecia. Przyjąwszy oświeceniowe przekonanie, że to wyrażona w wyborach wola rządzonych jest właściwym źródłem legitymizacji władzy, odrzucają całą resztę oświeceniowej wizji: racjonalizm, wiarę w postęp, poszanowanie mniejszości i odmiennych opinii. Ponieważ także integracja europejska stanowi dziedzictwo oświecenia, to również ona staje się, wprost lub w dorozumiany sposób, celem ataku. Opinia Romana Dmowskiego o Lidze Narodów, że jest ona narzędziem żydowsko-masońskiego spisku, w umysłach jego następców przechodzi na Unię Europejską.

Antyeuropejska retoryka „suwerennych” demokratów jest tym groźniejsza, że łatwo połączyć ją z ideą ludowego buntu przeciwko „samolubnym elitom”, utożsamianym z brukselską biurokracją – bezduszną, rzekomo marnotrawną i „nierozwiązującą problemów zwykłych ludzi”. Powyższe zarzuty są mało trafione, bo każda profesjonalna administracja musi kierować się zimnymi i bezosobowymi normami, a żadna nie jest w stanie sprawić, by wszystkie problemy zwykłych ludzi znikły. Populistyczne hasła mogą jednak i tak zaprowadzić wykrzykujących je ludzi do narodowych rządów, a stamtąd – do podejmującej kluczowe decyzje Rady Europejskiej.

Skutki sukcesu populistów. Jednym z możliwych skutków usadowienia się populistów w rządach państw członkowskich byłoby dążenie do wypchnięcia z unii biedaków generujących koszty i wymagających wsparcia. Przekucie takich dążeń w czyny wymaga jednak katalizatora w rodzaju greckiego bankructwa z 2009 r.

Pomocnik Historyczny „Dzieje wspólnej Europy" (100117) z dnia 23.04.2019; Jutro; s. 140
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi cień pesymizmu"
Reklama