Pomocnik Historyczny

„Poświęcił wszystko dla służby republice”

Tadeusz Kościuszko: Republikanin, naczelnik, inżynier

. . Wojciech Kryński / PAP
Jak szlachcic na jednej wsi z zacofanego obrzeża Europy został ojcem narodu.
Mereczowszczyzna, gdzie urodził się Kościuszko, na litografii Victora Adama, 1848 r.Lietuvos Dailes Muziejus Mereczowszczyzna, gdzie urodził się Kościuszko, na litografii Victora Adama, 1848 r.

Już niedługo do kin trafi „Kos”, film nagrodzonego Paszportem POLITYKI 2023 Pawła Maślony.

Polecamy Państwu wydany przez POLITYKĘ „Pomocnik historyczny: Tadeusz Kościuszko. Republikanin, naczelnik, inżynier”, który jest dostępny dla subskrybentów naszych pakietów Premium i Universum.

W wersji papierowej „Pomocnik historyczny: Tadeusz Kościuszko. Republikanin, naczelnik, inżynier” jest do kupienia w Sklepie Polityki.

Najwcześniejsze lata. Tadeusz Kościuszko wywodził się ze starego rodu szlacheckiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, sięgającego korzeniami XV w. Wówczas to książę litewski i król polski Kazimierz Jagiellończyk docenił przodka Tadeusza, bojara Fiodora, i nadał mu Siechnowicze, dobra w województwie brzeskim na Polesiu.

W czasie gdy na świecie pojawił się przyszły naczelnik powstania, dobra te, mocno zadłużone, były już sprzedane, a rodzina gospodarowała jako dzierżawcy na folwarku należącym do Sapiehów – Mereczowszczyźnie, także na Polesiu. Po latach udało się uzbierać kapitał na wykupienie ojcowizny, dlatego miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki – Siechnowicze czy Mereczowszczyzna – bywa przedmiotem sporów. Za bardziej prawdopodobne uchodzi to drugie. (Obie miejscowości są obecnie w granicach Białorusi).

Przyszły bohater dwóch światów ujrzał światło dzienne w lutym 1746 r. w drewnianym dworze z dwuspadowym dachem krytym strzechą, któremu bliżej było do chałup chłopskich niż pałaców magnaterii.

Pomocnik Historyczny „Tadeusz Kościuszko" (100119) z dnia 24.04.2017; Epoka i postać; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "„Poświęcił wszystko dla służby republice”"
Reklama