Filip Melanchton
Najbliższy współpracownik Marcina Lutra był nazywany nauczycielem Niemiec.
Filip Melanchton sportretowany przez Lucasa Cranacha (Starszego), XVI w.
BEW

Filip Melanchton sportretowany przez Lucasa Cranacha (Starszego), XVI w.

Greckie nazwisko. Filip Melanchton przyszedł na świat w 1497 r. w Bretten jako Philipp Schwarzerdt. Już jako dziecko wykazywał nadzwyczajne zdolności do języków antycznych, szczególnie greki. Z inicjatywy jego opiekuna Johannesa Reuchlina Filipowi zmieniono nazwisko, tłumacząc z niemieckiego Schwarzerdt (czarna ziemia) na greckie Melanchton.

U boku Lutra. W 1518 r. książę saski Fryderyk Mądry powierzył mu stanowisko profesora języka greckiego uniwersytetu w Wittenberdze. W chwili przybycia Melanchtona do miasta tamtejsza uczelnia była już jednym z najbardziej aktywnych ośrodków propagowania myśli reformacyjnej. Zafascynowany Lutrem Filip w krótkim czasie stał się nie tylko zwolennikiem, ale również propagatorem nowej doktryny. Ci dwaj wielcy przedstawiciele obozu reformowanego współdziałali na wielu poziomach. Na pozór różniło ich bardzo wiele. Luter potrafił być grubiański i, gdy zachodziła potrzeba, nie przebierał w środkach. Melanchton z kolei to typ naukowca z drobną i przygarbioną posturą.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj