Filip Heski
Na ciężką próbę autorytet Lutra wystawił landgraf Hesji, jeden z przywódców militarnego sojuszu protestanckich władców.
Filip I, portret z XVI w.
Alamy

Filip I, portret z XVI w.

Związki polityczne. Jednym z książąt obecnych przy spotkaniu Marcina Lutra z cesarzem Karolem V w Wormacji wiosną 1521 r. był 16-letni landgraf Hesji Filip I. Kiedy przybył na sejm w otoczeniu 400 zbrojnych, nie miał jeszcze zdania na temat bieżących kontrowersji religijnych. Nad kwestiami wyznaniowymi zaczął się zastanawiać dopiero wtedy, gdy zobaczył, z jaką odwagą mnich stawia czoła cesarzowi. Zaczął czytać pisma Lutra i odmówił wszczęcia represji wobec zwolenników nowej nauki na terenie swojego państwa, czego domagała się jego matka; później sam nadał Kościołowi w Hesji starannie rozważoną organizację protestancką.

W 1523 r. Filip ożenił się z Krystyną, córką księcia saskiego Jerzego Brodatego, przeciwnika Lutra, ale postulaty teścia co do tępienia herezji odrzucił, za to w 1526 r. związał się przymierzem z jego kuzynem i przeciwnikiem ideowym – elektorem saskim Janem. Pięć lat później landgraf i elektor zawiązali w Schmalkalden związek obronny książąt luterańskich, do którego wkrótce zaczęli dołączać kolejni niemieccy władcy i miasta cesarskie.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj