Jan Łaski
Jest najbardziej rozpoznawalną postacią w dziejach polskiej reformacji w skali europejskiej.
Jan Łaski na portrecie z epoki
Forum

Jan Łaski na portrecie z epoki

Edukacja duchownego. Należał do rodziny, która od połowy XV w. osiągnęła oszałamiającą karierę, włącznie ze stanowiskami senatorskimi i prymasostwem Polski, a w połowie XVI w. za sprawą nietrafionych decyzji politycznych utraciła niemal wszystko. Jan Łaski (w przestrzeni europejskiej bardziej znany jako Joannes a Lasco) urodził się w 1499 r. w Łasku, zm. 8 stycznia 1560 r. w Pińczowie. Zgodnie z wolą stryja – prymasa, także Jana – został skierowany w stronę kariery duchownej. Studia rozpoczął w drugiej dekadzie XVI w. w Wiedniu i we Włoszech pod kątem prawa kanonicznego, humanizmu i filologii. Kilka lat później wyjechał do Bazylei, gdzie mieszkał w domu Erazma z Rotterdamu, od którego odkupił bezcenny księgozbiór, pozostawiając mu go w dożywotne użytkowanie. Część trafiła do Polski za pośrednictwem Frycza Modrzewskiego, część uległa zagładzie w kolejnych perypetiach Łaskiego.

Po stronie reformacji. W okresie edukacji i później poznał wiele ważnych postaci europejskiej reformacji, głównie ze strefy południowoniemieckiej i szwajcarskiej, w tym Kalwina i Melanchtona.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj