Ulrich Zwingli
Rówieśnik Lutra zaczął kościelne reformy w Zurychu.
Śmierć Ulricha Zwingliego pod Kappel, ilustracja z epoki
BEW

Śmierć Ulricha Zwingliego pod Kappel, ilustracja z epoki

Studia i wojny. Ulrich (Huldrych) Zwingli urodził się w styczniu 1484 r.; był praktycznie rówieśnikiem Lutra. Dorastał w podobnym środowisku: ojciec był zamożnym chłopem, Ulrich miał liczne rodzeństwo. Studiował w Wiedniu, potem w Bazylei. W 1506 r. został magistrem sztuk wyzwolonych i mógł przystąpić do studiów teologicznych. Wkrótce został wyświęcony i objął probostwo w Glarus. Korzystał z tego beneficjum przez dziesięć lat, w trakcie których przestudiował ogromny korpus literatury – starożytnych historyków i oratorów, Ojców Kościoła i scholastyków, Erazma i Reuchlina, materiały do nauki greki i hebrajskiego. Ale też jako kapelan wojskowy wziął udział w kilku kampaniach włoskich, towarzysząc oddziałowi szwajcarskich najemników, aby we wrześniu 1515 r. pod Marignano ujrzeć na własne oczy, jaką potwornością jest wojna.

Kaznodzieja. Po powrocie do ojczyzny Zwingli przeniósł się do Einsiedeln, gdzie spędził dwa pracowite lata, pełniąc obowiązki duszpasterskie i ucząc się języków biblijnych.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj