Jan Kalwin
W jego wizji świata ustawy miały stanowić harmonijną całość wraz z nakazami i zakazami natury moralnej.
Jan Kalwin, portret z ok. 1550 r.
Getty Images

Jan Kalwin, portret z ok. 1550 r.

Wykład religii reformowanej. Jan Kalwin urodził się 10 lipca 1509 r. w pikardyjskim Noyon. Jego ojciec, Gérard Cauvin, sprawował rozmaite funkcje urzędnicze w miejscowych strukturach kościelnych – dotarł do posady sekretarza biskupa i prawnika kapituły. Najstarszego syna wysłał, uzyskawszy dlań beneficjum, na studia do Paryża, kiedy ten był jeszcze dzieckiem. Jan miał zostać duchownym – ale gdy kilka lat później kariera ojca zakończyła się w niesławie, postanowił on, że syn zostanie jurystą. Ten posłusznie zaczął studiować prawo w Orleanie, a przeniósłszy się później do Bourges, uczyć się także greki.

Gdy w 1531 r. ojciec zmarł, Jan wrócił do Paryża, dającego lepsze możliwości opanowania wiedzy godnej humanisty. W 1532 r., ukończywszy studia prawnicze, opublikował swój traktat na temat dzieła Seneki „O łagodności”, dając wyraz swoim przekonaniom co do potrzeby silnej władzy państwowej. Ucieleśniał ją wówczas król Franciszek I, który bynajmniej łagodny nie był, zwłaszcza wobec heretyków.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj