Jagiellońskie skandale

„To jest rzecz niesłuszna i być nie może!”
Skandale w rodzinie.
Cztery żony Władysława II Jagiełły: Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska; rycina z dzieła Ludovica Deciusa „De Jegellonum familia liber II”, 1521 r.
AN

Cztery żony Władysława II Jagiełły: Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska; rycina z dzieła Ludovica Deciusa „De Jegellonum familia liber II”, 1521 r.

Zawisza Czerwony. Już pierwsze małżeństwo założyciel dynastii Jagiellonów w Polsce zawierał w atmosferze międzynarodowej awantury. Jadwiga Andegaweńska była przyrzeczona Wilhelmowi Habsburgowi (zawarli tzw. ślub dziecięcy, nieważny bez pożycia cielesnego). Ich związek zerwano układami w Krewie, gdy wyznaczono jej na męża wielkiego księcia litewskiego. Wedle Jana Długosza Wilhelm nie zrezygnował z małżeństwa, szczególnie że w grę wchodziła korona Polski. Miał się zatem spotykać z Jadwigą w krużgankach krakowskiego kościoła franciszkanów, a gdy – dowiedziawszy się o tym – panowie polscy nie chcieli wypuścić Andegawenki z Wawelu, ta próbowała porąbać ciężkie, drewniane drzwi komnaty siekierą, którą w końcu odebrał jej rycerz Dymitr z Goraja. Ile jest prawdy w tym przekazie, a ile propagandy habsbursko-krzyżackiej, trudno określić. Wydaje się jednak, że Jadwiga pogodziła się z małżeństwem z „dzikim” Litwinem, o czym świadczyć może wysłanie do niego kanonika krakowskiego Zawiszy z misją, aby przyjrzał mu się i przekazał Andegawence, jak naprawdę wygląda i zachowuje się jej przyszły mąż. Jagiełło, obdarzony dużym poczuciem humoru, zaprosił posłańca do łaźni, a Zawisza ponoć od tamtej pory miał nosić przydomek Czerwony.

Dziewica mało urodziwa. Po śmierci Jadwigi w 1399 r. rozpoczęto starania o rękę Anny, wnuczki Kazimierza Wielkiego, księżniczki Cylii. Małżeństwo w imieniu króla zawarli tam posłowie, ale po przybyciu Anny do Krakowa w 1401 r.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj