Pomocnik Historyczny

Album wyjścia

Pamiątki po Marcu 1968

O 1968 r. w Muzeum POLIN.

Zaprezentowane tu przedmioty i fotografie zostały nam udostępnione przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Składają się na zbiór zgromadzony w związku z wystawą „Obcy w domu. Wokół Marca ’68” (9 marca – 24 września 2018 r.). Opowiada ona o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych konsekwencjach wydarzeń sprzed 50 lat, które zmusiły do wyjazdu z Polski 13 tys. Polaków żydowskiego pochodzenia – osób uznanych za obce.

Część wystawy zbudowano wokół metaforycznej instalacji nawiązującej do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 r. wyjeżdżały pociągi wypełnione podróżnymi z biletem w jedną stronę. W szklanej hali dworca, symbolicznej przestrzeni pożegnań z Polską, można posłuchać historii tych, którzy wyjechali, i tych, którzy pozostali w Polsce. Na wystawę składa się też Archiwum Marca, w którym są pokazane pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane z pożegnaniami i wyjazdami z Polski. O nastrojach i doświadczeniach pokolenia 1968 r. świadczą także liczne dzieła artystyczne. – Naszym zamierzeniem jest uniwersalizacja doświadczeń wyjeżdżających po Marcu – mówią kuratorki wystawy, Natalia Romik (Kolektyw SENNA) i Justyna Koszarska-Szulc (Muzeum POLIN). Wystawa ma pomóc zastanowić się nad wciąż aktualnymi problemami przymusowej emigracji, poczucia obcości, utraty domu, bliskich i odcięcia od korzeni. Mecenasem wystawy jest Europejski Komitet Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, współorganizatorem – Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ’68” to część rozbudowanego programu o tym samym tytule, organizowanego przez Muzeum POLIN. Składa się on m.in. z cyklu debat, spektakli teatralnych oraz projektów edukacyjnych i naukowych (patrz: www.

Pomocnik Historyczny „Rewolta 1968” (100128) z dnia 26.02.2018; Polski Marzec; s. 152
Oryginalny tytuł tekstu: "Album wyjścia"
Reklama