Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Andrzej Jakubiak zostanie nowym szefem KNF

Siedziba KNF w Warszawie. Siedziba KNF w Warszawie. Włodzimierz Wasyluk / Reporter
Jak dowiedziała się POLITYKA, nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego zostanie Andrzej Jakubiak, obecnie jeden z czterech wiceprezydentów Warszawy.

Komisja Nadzoru Finansowego to urząd państwowy, pilnujący porządku i bezpieczeństwa w sektorze finansowym, sprawując nadzór m.in. nad branżą bankową i funduszami inwestycyjnymi. KNF kieruje dziś jej przewodniczący Stanisław Kluza, choć jego pięcioletnia kadencja skończyła się 29 września. Przewodniczącego Komisji powołuje premier, niepotrzebna jest zgoda parlamentu.

52-letni Andrzej Jakubiak ostatnie pięć lat spędził w warszawskim Ratuszu, gdzie odpowiada m.in. za nieruchomości i politykę lokalową. Po wygranych wyborach w 2010 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zmieniła żadnego ze swoich zastępców. W 2008 r. Jakubiakowi udało się, po długich bojach z radnymi, przeprowadzić reformę czynszów komunalnych. A rok później był odpowiedzialny za rozwiązanie problemu Kupieckich Domów Towarowych, gdzie handlarze nie chcieli - mimo nakazu eksmisji - opuścić placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Skończyło się starciami z firmą ochroniarską wynajętą przez miasto, ale władze stolicy dopięły swego i latem 2009 r. protestujących ostatecznie usunęły.

Jednak choć ostatnie lata przyszły szef KNF spędził poza sferą finansową, może się i tak pochwalić w tej dziedzinie olbrzymim doświadczeniem. Pod koniec 2006 r. do Ratusza nowa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ściągnęła go bowiem z Narodowego Banku Polskiego, w którym pracował na różnych stanowiskach (aż piętnaście lat). Pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego i dyrektora Departamentu Prawnego. A od 1998 r. aż do końca pracy w NBP należał do zarządu naszego banku centralnego. Zanim przyszedł do NBP, był zatrudniony przez dziesięć lat w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. Trafił tam zaraz po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim w 1982 r.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną