Z najnowszego raportu ONZ na temat bioróżnorodności przyrodniczej na Ziemi wynika, że przez ostatnią dekadę ludzkość nie zrobiła prawie nic, by tę bioróżnorodność chronić.
Czy pandemia może mieć jakieś pozytywne skutki? Optymiści wskazują, że maleją ceny paliw, bo gwałtownie zmalał popyt na ropę. Maleje więc emisja dwutlenku węgla i substancji szkodliwych. Zyskuje klimat i zdrowie.
W sieci można znaleźć wiele nieprawdziwych wiadomości i materiałów wizualnych dotyczących tegorocznych pożarów w Australii. Czy są wynikiem podpaleń? Co właściwie płonie? Czy naprawdę zginął aż miliard zwierząt? Porządkujemy informacje.
Zagrożonych jest 25 proc. gatunków, a ok. miliona wymrze w ciągu najbliższych dekad – alarmuje ONZ w opublikowanym właśnie raporcie o bioróżnorodności i funkcji ekosystemu.
Tempo znikania gatunków na Ziemi niepokoi. Sytuacja staje się krytyczna, a zagładę może powstrzymać jedynie wspólna akcja wszystkich państw i zamożnych firm. Przydałyby się też pieniądze – około... 100 mld dol. rocznie.
Rezerwat na pół świata lub katastrofa – wyrokują naukowcy, którzy przedstawiają swoje wyliczenia w „Science”. Bioróżnorodność to warunek naszego przetrwania.
Pszczołom zawdzięczamy owoce (głównie jabłka, gruszki, wiśnie, morele truskawki, borówki amerykańskie, maliny) oraz wiele warzyw (pomidory, ogórki, marchew, cebulę, czosnek, dynie). Ale pszczoły chętnie odwiedzają większość roślin hodowlanych na świecie. Szacuje się, że praca tych owadów w Polsce jest warta około 4 mld zł rocznie. Jak możesz pomóc pszczołom – a przy okazji swojemu ogrodowi?
20 maja przypada pierwszy Światowy Dzień Pszczół. Święto ustanowiła ONZ. Czas pszczoły docenić, póki jeszcze są.
Zasoby się kończą, klimat szaleje, świat zmierza ku katastrofie – głoszą piewcy apokalipsy. Przeciwnie, jeszcze nigdy tak wielu ludziom na świecie nie żyło się tak dobrze: postęp techniczny przyspiesza, więc będzie jeszcze lepiej – przekonują optymiści. Ale sama technika o niczym nie przesądza. Jeśli dojdzie do apokalipsy, to za sprawą ludzi. I tylko oni mogą jej zapobiec.
Jak wycenić wartość żubra? Liczyć cenę za kilogram masy na rynku mięsnym? A ile kosztuje Puszcza Białowieska? A morze, jezioro, góry? Pojawiają się coraz doskonalsze metody wyceny środowiska.