Choć partia rządząca wciąż jest najpopularniejsza wśród Polaków mieszkających w USA, jej zwycięstwo było mniej przekonujące niż cztery lata temu. I to mimo znanych kandydatów.
Wielu posłów nie wróci w tej kadencji na Wiejską. Pokonała ich arytmetyka, a w niektórych przypadkach wyborcy po prostu powiedzieli: dość.
Faszyści („paxowcy” spod znaku Bolesława Piaseckiego oraz „moczarowcy”) wielokrotnie zasiadali w Sejmie w czasach PRL i byli obecni w Sejmie wolnej Polski. Teraz będzie ich kilkunastu i po raz pierwszy znaleźli się w jednym ugrupowaniu.
Małgorzata Kidawa-Błońska osiągnęła najwyższy wynik w kraju. Do Sejmu wejdą m.in. lokalni aktywiści, przedstawiciele ruchów społecznych, ale też nacjonaliści. Jest kilka dużych porażek.
Jeżeli wyniki exit poll zawyżą wynik PiS i opozycji uda się odebrać samodzielną większość w Sejmie partii Jarosława Kaczyńskiego, to będzie to niewątpliwy sukces KO, Lewicy i PSL.
Ta debata, podobnie jak cała kampania, potwierdziła, że w dzisiejszej Polsce porozumiewamy się zupełnie innymi językami. Każdy komunikuje się z własnym elektoratem. Każdego ów elektorat może uznać za zwycięzcę z założenia polemicznej wymiany zdań.
Były prezydent był najważniejszym gościem katowickiej konwencji SLD, Wiosny i Razem. Mocno wybrzmiał przekaz o wspólnym działaniu trzech pokoleń lewicy i walce o nowoczesne państwo dobrobytu.
Wyborcza debata telewizyjna za nami. Pytania zostały tak sformułowane, jakby pisano je na Nowogrodzkiej.
Przedstawiamy kandydatów do parlamentu, którzy mogą zająć czołowe miejsca na listach ogólnopolskich ugrupowań – PiS, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Koalicji Polskiej oraz Konfederacji – we wszystkich okręgach.
A także łódzkie, opolskie i świętokrzyskie. Wszystko w imię wskrzeszenia województwa częstochowskiego. Częstochowskie, skasowane reformą administracyjną z 1998 r., odradza się w politycznych programach przed każdymi wyborami.