Książę Jerzy, król Polski?
Słowiańskie królestwo pod flagą brytyjską
Intrygujące, a w jednej kwestii wręcz tajemnicze były relacje diuka Kentu, najmłodszego brata brytyjskich monarchów Edwarda i Jerzego VI – słynnego jąkały – z Polską. Czy oferowano mu koronę czesko-polskiej unii?
Książę Jerzy, diuk Kentu, z gen. Sikorskim podczas odwiedzin polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, listopad 1939 r.
Muzeum Niepodległości/EAST NEWS

Książę Jerzy, diuk Kentu, z gen. Sikorskim podczas odwiedzin polskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, listopad 1939 r.

To była pierwsza wojenna wizyta w rządowych budynkach przy ul. Whitehall w Londynie. W listopadzie 1939 r. naczelny wódz gen. Władysław Sikorski spotkał się z Williamem Strangiem, doradcą premiera do spraw zagranicznych. Właśnie bankrutowała brytyjska polityka appeasementu (ang. polityka ustępstw, prowadzona przez rząd Neville’a Chamberlaina), a Strang od początku był sceptyczny wobec negocjacji z Hitlerem. Teraz Anglicy czuli przez skórę, że Hitler uderzy na Wyspy. Sikorski powoli zaczynał stawać się im bliski.

Wcześniej premier polskiego rządu na uchodźstwie spotkał się w Paryżu z prezydentem Czechosłowacji Edwardem Beneszem. Po raz kolejny rozważali, żeby podbite przez Hitlera i Stalina małe państwa, których rządy chroniły się na Zachodzie, stworzyły silną federację. Bliski związek z imperium podniósłby znaczenie unii. Można domniemywać, że w trakcie rozmowy Sikorskiego ze Strangiem generał zasugerował, by liderem ewentualnej federacji uczynić kogoś z królewskiej rodziny, na przykład księcia Jerzego, diuka Kentu.

Dlaczego Windsor? W XIX-wiecznej Europie kilka państw zgłaszało się do Anglików z uprzejmą prośbą o objęcie tronu. C.B. Fry, gracz w krykieta, omal nie został królem Albanii, lord Rothermere został zaproszony na tron węgierski, zaproszenie nadeszło także z Bułgarii. Więc nie byłaby to żadna fanaberia.

Źródła historyczne potwierdzają, że po wybuchu II wojny światowej rozważano utworzenie środkowoeuropejskiej federacji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną