Pierwsza Rzesza
Rzesza pospolita
Polska prawica ostrzega, że Unia przekształca się na naszych oczach w nowe Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Ale chyba ten i ów niezbyt uważnie odrobił lekcje historii. W ogóle na temat Rzeszy mamy wyobrażenia mgliste i uproszczone. A to opowieść wielce pouczająca dla nas i Europy.
Początek Rzeszy, 962 r. - koronacja Ottona I na „cesarza Rzymian”.
AKG IMAGES/EAST NEWS

Początek Rzeszy, 962 r. - koronacja Ottona I na „cesarza Rzymian”.

Przez ponad pół tysiąca lat Rzesza i Rzeczpospolita nie były ze sobą skonfliktowane. I niemal równocześnie znikły z mapy Europy, zmiecione w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich przez wschodzące mocarstwa. Rzeczpospolita w 1795 r., a Rzesza w 1806 r. Był to koniec dwóch wielkich europejskich federacji.

Impulsem powstania Rzeszy (później nazywanej Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) były nie tylko imperialne ambicje frankońskich i saskich władców, ale i apokaliptyczny lęk człowieka średniowiecza przed końcem świata. Według proroctwa Daniela, po upadku cesarstwa rzymskiego miał nadejść Antychryst, a wraz z nim koniec świata. Co prawda rzeczywistą ciągłość imperium rzymskich cezarów zapewniało Bizancjum, ale w mrokach średniowiecza było ono poza horyzontem człowieka Zachodu, który też nie bardzo zdawał sobie sprawę, że sam Rzym jest już tylko rumowiskiem dawnej świetności. Pamięć zachodniego imperium trwała nadal i koronację Karola Wielkiego na cesarza w 800 r. uważano za przekazanie cesarstwa (translatio) w ręce króla Franków.

Za początek Rzeszy uznaje się jednak koronację saskiego pogromcy pogańskich Węgrów pustoszących Europę Zachodnią. Otton I został „cesarzem Rzymian” 2 lutego 962 r. – zaledwie cztery lata przed chrztem Polski.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną