Polityczne wcielenia Waldemara Pawlaka
Pojawia się i znika
Waldemar Pawlak, niemal opoka polskiej polityki od ponad 20 lat, przeżywa smak kolejnej porażki. A przecież wydawał się niezniszczalny jako główny obrotowy, bez którego trudno skleić jakąkolwiek koalicję. Ale potwierdziła się zasada, że polityczne dzieje Pawlaka to na przemian czas zwycięstw i klęsk.
1993. Waldemar Pawlak z wizytą na ORP „Orzeł”.
Teodor Walczak/PAP

1993. Waldemar Pawlak z wizytą na ORP „Orzeł”.

Panie prezydencie, czy Waldemar Pawlak powinien być nadal premierem? – zapytaliśmy wspólnie z Jerzym Baczyńskim prezydenta Lecha Wałęsę na początku lutego 1995 r. przy okazji wywiadu dla POLITYKI. Wałęsa, jak to on, bez wahania przyłożył: – Tak, Pawlak powinien odejść. W kilka godzin po ukazaniu się wywiadu zbierał się już Klub SLD, kierowany wówczas przez Aleksandra Kwaśniewskiego (Pawlak był szefem koalicyjnego rządu SLD-PSL). Temperatura polityczna gwałtownie z dnia na dzień wzrosła. Miesiąc później (5 marca) Pawlak nie był już premierem po manewrze, który Kwaśniewski długo wspominał jako swój polityczny majstersztyk.

Ludowcy powiedzieli bowiem: dobrze, Pawlak odejdzie, ale premierem może zostać tylko Józef Oleksy. Byli absolutnie przekonani, że Oleksy, wówczas marszałek Sejmu, któremu ta funkcja wyjątkowo odpowiadała, nigdy nie zgodzi się na taką zamianę. Zgodził się i ku zaskoczeniu ludowców Waldemar Pawlak pożegnał się ze stanowiskiem premiera już po raz drugi. I to w sytuacji, gdy jego partia była parlamentarną potęgą. Po wyborach w 1993 r., w których poległa rozbita prawica, PSL miało w Sejmie ponad 130 mandatów, co już nigdy później się nie przydarzyło. Wspólnie z SLD mieli ich ponad 300 i mogli wszystko, ale zniecierpliwienie premierostwem Pawlaka narastało. Najpierw teką ministra finansów rzucił Marek Borowski, kiedy bez jego zgody zdymisjonowano mu wiceministra Stefana Kawalca.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną