Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Pieniądz wolności

Narodziny złotego

Najwyższy nominał marki polskiej z 1924 r. (nie zdążył wejść do obiegu). Najwyższy nominał marki polskiej z 1924 r. (nie zdążył wejść do obiegu). NBP
Polski złoty zrodził się w bólach 90 lat temu. Niewiele brakowało, by nasza waluta nazywała się inaczej.
Drukowany we Francji banknot 50 zł z 1919 r., w obiegu od 1924 r.NBP Drukowany we Francji banknot 50 zł z 1919 r., w obiegu od 1924 r.

Po mszy w katedrze św. Jana celebrowanej przez ks. kardynała Aleksandra Kakowskiego kawalkada aut i powozów z przedstawicielami najwyższych władz oraz sfer przemysłu i handlu przejechała na Bielańską pod gmach byłej już Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej. Premier Władysław Grabski w bankowej sali wygłosił mowę i odsłonił tablicę z napisem: „Państwo Polskie powołało do życia w 1924 roku Bank Polski jako ostoję ładu pieniężnego w kraju (...) i wyraża wdzięczność tym licznym obywatelom, którzy nie szczędzili ofiar na skarb narodowy”.

Po paru dalszych przemowach chór urzędników odśpiewał kantatę: „Czas do pracy czas. Polska wzywa nas”. A o godz. 10 ze skarbca przywieziono złote w banknotach i otwarto kasę nr 1. Jako pierwsza, 90 mln marek polskich na 50 złotych, wymieniła Jadwiga Karpińska, żona prezesa Banku Polskiego, a potem inne osoby z publiczności przybyłej na uroczystość otwarcia BP i wprowadzenia do obiegu złotego.

Działo się to 28 kwietnia 1924 r. Uroczyście rozpoczęta akcja wymiany polskich marek – z okupacyjnym jeszcze rodowodem – na nową walutę w proporcji 1 800 000 : 1 była zwieńczeniem kilkuletnich wysiłków.

Po odzyskaniu niepodległości w obiegu były waluty państw zaborczych (ruble carskie, marki niemieckie i korony austro-węgierskie) oraz waluty emitowane podczas wojny: marki polskie, wschodnie ruble, ukraińskie griwny i karbowańce, a także ogromne ilości lokalnego pieniądza zastępczego.

W Generałgubernatorstwie Warszawskim okupacyjne niemieckie władze 9 grudnia 1916 r. powołały Polską Krajową Kasę Pożyczkową, która emitowała marki polskie, równe wartości marce niemieckiej. Bilety PKKP z polskimi napisami i białymi orłami o nominałach od pół do tysiąca marek drukowano w Berlinie. Marka polska dzieliła się na 100 fenigów (wybito też żelazne i cynkowe fenigi Królestwa Polskiego z orłem w koronie).

Polityka 18.2014 (2956) z dnia 27.04.2014; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Pieniądz wolności"
Reklama