Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Foruleusz

50 lat tygodnika FORUM

Pierwszy numer tygodnika z 11 kwietnia 1965 r. Pierwszy numer tygodnika z 11 kwietnia 1965 r. materiały prasowe
Wśród wielkich rocznic tego roku pół wieku istnienia „Forum” to jubileusz dość lokalny. Żywy jednak nie tylko dla 30 tys. czytelników tego dziś dwutygodnika, jego redaktorów oraz setek tysięcy peerelowskich inteligentów, dla których był poszukiwanym oknem na świat.
Jan Gerhard - pierwszy redaktor naczelny „Forum”(zamordowany w 1971 r.).FoKa/Forum Jan Gerhard - pierwszy redaktor naczelny „Forum”(zamordowany w 1971 r.).

Limitowany w PRL nakład – najwyżej 100 tys. egzemplarzy – nigdy nie wystarczał. „Forum” sprzedawano spod lady. Ten fakt uwiecznił Jan Pietrzak, śpiewając, że „za trzydzieści parę lat, jak dobrze pójdzie, w kiosku Ruchu kupię »Świat«, »Forum« nie będzie...”. Późniejszy kandydat na prezydenta RP się pomylił. Pismo – choć w innej formie – istnieje do dzisiaj. A zlikwidowany po Marcu ’68 „Świat” pamiętają już tylko emeryci.

Chyr wokół „Forum” był cenzurze na tyle nie w smak, że w wydrukowanym tekście piosenki można było przeczytać, że niedostępne będzie „Życie” – co redakcja zgryźliwie odnotowała w rubryce „mikroforum” na ostatniej stronie, szczególnie lubianej ze względu na jadowite glosy poprzetykane (ewenement w owych czasach) zdjęciami rozebranych kobiet.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na taki tygodnik, składający się z przedruków z najlepszych zagranicznych tytułów? „Forum” wymyślił Jan Gerhard. Postać legenda. W czasie wojny był we francuskiej Resistance jednym z najmłodszych dowódców. Po wojnie, już jako pułkownik WP, brał udział w walkach z UPA – o których napisał książkę „Łuny w Bieszczadach”. Po zamachu na Świerczewskiego aresztowany za rzekome kontakty z wywiadem francuskim. Zwolniony z celi śmierci w czasie odwilży, został korespondentem PAP we Francji oraz uznanym pisarzem i publicystą. Wiedział, jak wygląda prawdziwa prasa.

Pierwszy numer „Forum” ukazał się 11 kwietnia 1965 r. Dlaczego ówczesne władze zdecydowały się na wydawanie takiego pisma? Było ono poniekąd odpowiedzią władz na „List 34” z 1964 r., w którym znani pisarze piętnowali zaostrzanie cenzury.

Polityka 16.2015 (3005) z dnia 14.04.2015; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Foruleusz"
Reklama