Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne POLITYKI rozdane

Michał Wójcik i Emil Marat, autorzy książki „Made in Poland” i jej bohater Stanisław Likiernik, oraz Marian Turski z POLITYKI i marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Michał Wójcik i Emil Marat, autorzy książki „Made in Poland” i jej bohater Stanisław Likiernik, oraz Marian Turski z POLITYKI i marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Tadeusz Późniak, Leszek Zych / Polityka

Miło nam poinformować, że 12 maja po raz kolejny wręczyliśmy Nagrody Historyczne POLITYKI – najstarsze tego rodzaju wyróżnienie w Polsce. Jak co roku w siedzibie naszej redakcji gościliśmy w tym dniu grono znakomitych gości: historyków, wydawców, przedstawicieli instytucji naukowych i miłośników historii. Honorowym gościem był Stanisław Likiernik, legendarny żołnierz Kedywu AK, bohater książki „Made in Poland”, na co dzień mieszkający we Francji. W rozdaniu Nagród uczestniczył także marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. Galę poprowadził redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Uroczystość poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia trzech wieloletnich jurorów, których pożegnaliśmy w tym roku – profesorów: Jerzego Tomaszewskiego, Feliksa Tycha oraz Jerzego Holzera, a także zmarłego niedawno wybitnego historyka prof. Władysława Bartoszewskiego.

W tegorocznej edycji naszego konkursu Jury nominowało 11 książek (przedstawiliśmy je w POLITYCE 19). Nagrodę w kategorii Prace naukowe i popularnonaukowe przyznano Urszuli Glensk za książkę „Historia słabych. Reportaż i życie w dwudziestoleciu 1918–1939” (TAiWPN Universitas). Rozmowa Emila Marata i Michała Wójcika ze Stanisławem Likiernikiem („Made in Poland”, Wielka Litera), pierwowzorem Kolumba w książce Romana Bratnego, otrzymała nagrodę za najlepsze wspomnienia. Stanisław Likiernik w swoim wystąpieniu podczas wręczenia nagród podkreślał, że nie uważa tego, co robił podczas okupacji i powstania, za szczególne bohaterstwo. On i jego koledzy robili to, co należało w tamtej chwili robić.

Polityka 21.2015 (3010) z dnia 19.05.2015; Do i od redakcji; s. 114
Reklama