Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Historia

Przypadki Króla Dobrze

Dlaczego nie powstało jagiellońskie imperium

Władysław II Jagiellończyk Władysław II Jagiellończyk Zbyszko Siemaszko / Forum
O zmarłym przed 500 laty Władysławie II Jagiellończyku mówiono, że był doskonałym człowiekiem, ale żadnym królem. Zarzuca mu się, że skłócony z braćmi nie wykorzystał szansy stworzenia sięgającego od morza do morza bloku państw jagiellońskich.
Posłowie czescy ofiarowują koronę królewiczowi Władysławowi Jagiellończykowi, 1471 r.Reprodukcja: Piotr Męcik/Forum Posłowie czescy ofiarowują koronę królewiczowi Władysławowi Jagiellończykowi, 1471 r.

Król Czech i Węgier Władysław II Jagiellończyk od pewnego czasu czuł się fatalnie. Dokuczała mu podagra, choroba wielkich panów tego świata spożywających ciężkie wina i tłuste mięsiwa. Wysoka gorączka wyczerpała organizm monarchy, który ostatnie tchnienie wydał 13 marca 1516 r. Miał wówczas 60 lat. Był postacią, która mogła przyczynić się do stworzenia potęgi bloku państw jagiellońskich od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk. Powstrzymać z innymi przedstawicielami dynastii siłę Habsburgów, którzy jako cesarze rościli sobie feudalne prawo do panowania nad całym światem chrześcijańskim.

Związki polskie, węgierskie i czeskie zaczęły się już we wczesnym średniowieczu, gdyż kraje te graniczyły ze sobą. Jednak Polacy raczej walczyli z Czechami, natomiast wedle mitu narodowego nigdy nie bili się z Węgrami. W rzeczywistości ścierali się zbrojnie z Madziarami o Ruś Halicką, Podole i Mołdawię, a do okresów pokoju przyczyniały się głównie Karpaty dzielące oba wojownicze narody.

Dynastia założona przez Jagiełłę była bliska wymarcia już w drugim pokoleniu po śmierci króla Polski i Węgier Władysława w bitwie pod Warną w 1444 r. Jednak Elżbieta Rakuszanka (Habsburżanka), żona ostatniego wówczas z dynastii Kazimierza, pomimo zdeformowanej sylwetki okazała się nad wyraz płodną kobietą. Zniosła trudy urodzeń aż 13 dzieci. Pierwszy na świat przyszedł właśnie Władysław, syn „dziwnej nadobności, kształtnego i na schwał urodnego ciała (…) Ułożenie planet w godzinie jego przyjścia na świat wróżyło mu pomyślną przyszłość: panowanie nad wielu narodami i królestwy” – pisał Jan Długosz. Cóż jednak innego miał pisać polski dziejopis, skoro to jemu właśnie powierzono wychowanie 11-letniego królewicza?

Edukacja trwała krótko: 3,5 roku.

Polityka 12.2016 (3051) z dnia 15.03.2016; Historia; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Przypadki Króla Dobrze"
Reklama