Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Historia

Pan od Don Kichota

Sekrety biografii Miguela de Cervantesa

Fragment monumentu poświęconego Cervantesovi. Madryt. Fragment monumentu poświęconego Cervantesovi. Madryt. Selbymay / Wikipedia
Przed 400 laty zmarł Miguel de Cervantes, poeta, żołnierz, bankrut i geniusz literatury. Zadziwiające, jak wiele tajemnic kryje w sobie do dziś biografia autora najsłynniejszej hiszpańskiej powieści.
Portret Cervantesa pędzla Juana de Jauregui. Istnieje wiele wątpliwości dotyczących autentyczności tego portretu i innych wizerunków pisarza.De Agostini Picture Library/EAST NEWS Portret Cervantesa pędzla Juana de Jauregui. Istnieje wiele wątpliwości dotyczących autentyczności tego portretu i innych wizerunków pisarza.

W Hiszpanii Filipa II, kraju uciążliwej i drobiazgowej biurokracji, powinno zostać więcej śladów po wybitnym poecie, dramatopisarzu i noweliście. W studiach nad Cervantesem nierzadko pojawia się sugestia, że autor „Don Kichota” kluczył i zacierał za sobą ślady, chcąc być może ukryć wstydliwe czy nawet groźne fragmenty własnej biografii. Wśród ewentualnych przyczyn takiego postępowania najczęściej wymienia się kwestię pochodzenia rodziny wywodzącej się – wedle najczęściej przywoływanej, ale trudnej do udowodnienia teorii – z przechrzczonych hiszpańskich Żydów, zwanych marrani lub conversos.

Rozwiązanie zagadki może być prostsze – co prawda Cervantes, wydając na dziesięć lat przed śmiercią pierwszy tom przygód szalonego rycerza, stał się ogólnie znanym literatem, ale z pewnością nie żadną ważną osobą, zbliżoną znaczeniem choćby do Lope de Vegi. Sukces „Przemyślnego szlachcica Don Kichota z Manczy” pozwolił mu wprawdzie dobrze sprzedać „Nowele przykładne” i drugi tom „Don Kichota”, nie zapewnił jednak Cervantesowi ani dostatku, ani wielkiego uznania. Do 1738 r., kiedy ukazała się pierwsza biografia pisarza, mało kto się nim interesował, a z czasów jego życia nie pozostał nawet jeden portret, stąd utożsamienie fizjonomii Cervantesa z opisem stworzonej przez niego postaci – na każdym ze swych licznych pomników pisarz najbardziej przypomina Don Kichota z ilustracji Gustave’a Doré.

Czas przełomu w Hiszpanii

Czasy Cervantesa to w dziejach Hiszpanii okres wyjątkowy – wielkiej potęgi, naznaczonej już jednak pierwszymi symptomami rozkładu. Niewiele ponad pół wieku przed narodzinami pisarza wojska Ferdynanda i Izabeli zdobyły Grenadę, kończąc tym samym trwającą siedem wieków rekonkwistę (odbicie Półwyspu Iberyjskiego z rąk muzułmańskich Maurów).

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Historia; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan od Don Kichota"
Reklama