Koniec epoki kardynała Macharskiego
Franciszek z ducha franciszkański
Był przykładem umiarkowania i przywództwa, którego tak dramatycznie zaczyna brakować w Kościele. Papież Franciszek zdążył go jeszcze osobiście pożegnać, zamykając piękną klamrą spełnione, choć trudne życie.
Kardynał Macharski obok Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.
Woody Ochnio/Forum

Kardynał Macharski obok Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Z obecnym papieżem łączyło Franciszka Macharskiego (1927–2016) nie tylko imię. Łączyło go także podobnie otwarte podejście do ludzi, dystans do kościelnego blichtru, duchowość nazywana franciszkańską. Obaj żyli pod rządami niedemokratycznymi, obaj zetknęli się z represjami, biedą i zacofaniem, i starali się pomagać ich ofiarom. Obaj wreszcie w pewnym momencie stanęli przed niezwykłymi wyzwaniami osobistymi. Bergoglio w późnym wieku (77 lat) został papieżem, Macharski, w dojrzałym (52) – następcą Karola Wojtyły w Krakowie, gdy Wojtyła został papieżem w 1978 r.

Kard. Macharski pożegnał Jana Pawła II, jedenaście lat później papież Franciszek pożegnał swego imiennika na jego łożu śmierci, składając wizytę w szpitalu, gdzie kardynał zmarł tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Prosty piękny gest zamknął życie wybitnego człowieka Kościoła i wybitnego Polaka.

Krakowski asceta

Bo niełatwo było stać na czele najważniejszej polskiej diecezji po papieżu Wojtyle. Były to czasy pierwszej Solidarności, stanu wojennego, zmiany ustroju, ze wszystkimi tego dobrymi i złymi skutkami, i wreszcie w czasie długiego pontyfikatu i śmierci papieża Polaka. Żeby takiemu wyzwaniu podołać, trzeba być dobrze zakorzenionym w społeczności i mieć autorytet. Kardynał Macharski spełniał te warunki.

Na dodatek w Krakowie istnieje pewne poczucie ciągłości, jakiego nie ma w Warszawie. Miasta nie zrujnowało powstanie ani wojna. Ludzie mieszkają od pokoleń nieraz w tych samych domach, chodzą do tych samych szkół co rodzice, a nawet dziadkowie.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj