Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Śmiertelnie zimna wojna

Mróz wpłynął na dzieje I wojny światowej

Rosyjscy żołnierze użyli masek przeciwgazowych, by chronić twarze przed zimnem. Rosyjscy żołnierze użyli masek przeciwgazowych, by chronić twarze przed zimnem. AKG Images / BEW
Zapomnianym doświadczeniem pierwszej wojny światowej było powszechne marznięcie w chłodniejszych miesiącach.
Niemieccy żołnierze na mazurskim froncie zimą 1915 r.Haeckel Archiv/BEW Niemieccy żołnierze na mazurskim froncie zimą 1915 r.

„Na przedmieściach rozwinął się żywiołowo nowy typ kradzieży parkanów, które w braku węgla całymi nocami kradną i mali, i starzy na opał. Od wieczora do rana giną całe przęsła, ludzie unoszą furtki, bramy, wszystko, co da się spalić” – donosił już we wrześniu 1914 r. poczytny „Kurier Warszawski”. Przed wojną, zwłaszcza w miastach, podstawowym materiałem opałowym był węgiel. Wybuch wojny (w sierpniu 1914 r.) zakłócił jednak jego dostawy dla ludności cywilnej. Z jednej strony w wyniku mobilizacji wielu górników i z powodu zniszczeń wojennych spadła jego podaż. Z drugiej – najpierw zaspokajano oczywiście potrzeby przemysłu zbrojeniowego i milionów żołnierzy tkwiących w okopach.

W Niemczech braki węgla dały się we znaki dotkliwie zwłaszcza zimą 1916/17 r., obniżając morale społeczeństwa, co nie uszło uwagi naczelnego dowództwa. Chyba nieprzypadkowo obie rosyjskie rewolucje w 1917 r. wybuchły właśnie zimą i jesienią, gdyż poza głodem, klęskami na froncie, rozkładem instytucji państwa, do frustracji mieszkańców stolicy przyczyniało się odczuwanie zimna.

Podobnie do skali wystąpień przeciw niekorzystnym dla Polski postanowieniom traktatu brzeskiego w lutym 1918 r., poza względami natury politycznej i głodem, przyczyniało się także odczuwanie chłodu. Podczas ostrej zimy 1917/18 r. we Francji zdarzały się przypadki śmiertelnego zamarznięcia cywilów. Permanentne niedogrzanie osłabiało organizm, zwiększając podatność na różnorodne infekcje.

W wielu krajach powołano specjalne organizacje zajmujące się dystrybucją węgla. Władze państwowe wzywały ludność do oszczędzania tego surowca. We wrześniu 1917 r. rząd węgierski nakazał wyłączanie lamp miejskich już o godz. 23 i zakazał ogrzewania mieszkań przed 15 października.

Zziębnięte miasta i elity

Aprowizację 800-tysięcznej Warszawy w węgiel pogorszyło opanowanie na samym początku wojny przez wojska niemieckie Zagłębia Dąbrowskiego.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiertelnie zimna wojna"
Reklama