Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Pamięć o zapomnianej wojnie

Jak się dzieliła Korea

Amerykański desant w pobliżu 38. równoleżnika, Korea, 1951 r. Amerykański desant w pobliżu 38. równoleżnika, Korea, 1951 r. Interim Archives / Getty Images
Trwający do dziś i brzemienny w skutki polityczne podział Korei, podobnie jak Niemiec, był wynikiem najpierw współpracy, a potem konfrontacji dwóch triumfatorów drugiej wojny światowej – USA i ZSRR.
Tegoroczne spotkanie prezydentów Moon Jae-ina i Kim Dzong Una w Panmundżom, na granicy koreańsko‑koreańskiej.Reuters/Forum Tegoroczne spotkanie prezydentów Moon Jae-ina i Kim Dzong Una w Panmundżom, na granicy koreańsko‑koreańskiej.

Granicząc z Mandżurią – bramą wlotową do Pekinu – Korea od końca XIX w. była terenem rywalizacji japońsko-rosyjskiej zakończonej klęską Rosji w 1905 r. japońską aneksją Korei w 1910 r. Potem nastąpiła japońska inwazja na Chiny w 1937 r., starcia graniczne z ZSRR w Mandżurii w 1939 r., a wreszcie klęska Japonii w 1945 r.

Wprawdzie w 1943 r. w Kairze Roosevelt, Churchill i Czang Kaj-szek – przywódca Chińskiej Partii Narodowej – uzgodnili, że Korea będzie niezależna, jednak w 1945 r. na północ od 38. równoleżnika Korea została zajęta przez armię radziecką, a na południe – przez amerykańską. Amerykanie postawili na emigracyjnego działacza niepodległościowego Li Syn Mana, a Stalin na komunistę i oficera NKWD Kim Ir Sena. W obu strefach prześladowano opozycję i w 1948 r. w każdej proklamowano odrębne państwo. 15 sierpnia na uboższym, ale liczącym ponad 20 mln mieszkańców południu – Republikę Korei. 9 września na zasobnej w surowce, ale mającej jedynie 10 mln ludności północy – Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. Rozmowy w sprawie zjednoczenia zakończyły się niczym.

Idea podziału Korei nie była nowa. W 1896 r. carska Rosja proponowała Japonii rozbiór kraju. Teraz jednak oba rządy koreańskie uważały się za jedynego prawomocnego reprezentanta narodu, głosząc cel zjednoczenia kraju (oczywiście pod swoim przewodnictwem). A oba mocarstwa okupacyjne nie bardzo miały głowę dla Korei. Amerykanie nie uważali, by należała do ich strefy obronnej. A Stalin był zajęty umacnianiem swych pozycji w Europie. W 1949 r. najpierw ZSRR, a potem USA wycofały z Korei swe wojska, pozostawiając jedynie doradców.

Miejscem konfrontacji była Europa, gdzie Zachód przeszedł do gospodarczej ofensywy. Na ogłoszony w 1947 r.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Pamięć o zapomnianej wojnie"
Reklama