Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Historia

1 września 1939: Rocznica historyczna? Rocznica polityczna?

Richard Overy „1939. Nad przepaścią” Richard Overy „1939. Nad przepaścią”
Serwis specjalny poświęcony obchodom 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Polski wrzesień dość niespodziewanie nabrał politycznego charakteru i międzynarodowego wymiaru. Pojawiły się ponowne kontrowersje w ocenach tamtego momentu historycznego. Im bliżej 1 września, tym temat bardziej gorący. A atmosferę podgrzały jeszcze rosyjskie media - najpierw wyemitowano kuriozalny film o rzekomych tajnych paktach Polski z Hitlerem. Potem wysokonakładowa gazeta wydrukowała wywiad, w którym prof. Natalia Narocznicka obarczyła Niemcy współodpowiedzialnością za mord radzieckiego NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku.

Czy Rosjanie próbują na nowo pisać historię? To oraz inne pytania będą zapewne padać, gdy coraz bliżej do kulminacji - oficjalnych obchodów rocznicy 1 września 1939 r., które we wtorek odbędą się na Westerplatte. Na uroczystość przyjadą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Rosji Władimir Putin, premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Gospodarzem spotkania będzie Donald Tusk.

Na stronie tego serwisu zbierać będziemy wszystkie komentarze i teksty z POLITYKA.PL, poświęcone i związane z 70 rocznicą obchodów. Zachęcamy do częstego odwiedzania strony.

70. rocznicę wybuchu II wojny światowej komentują dziennikarze Polityki:

  • NOWY: Po obchodach - Zbyt powoli posuwa się pojednanie polsko-rosyjskie - pisze Marek Ostrowski
  • NOWY: Obchody 1 września - jednak wojna? - Uroczystości na Westerplatte przeradzają się - jak na razie - w obliczony na doraźny użytek pojedynek na groźne aluzje, cięte riposty i nietrafione analogie - komentuje Krzysztof Burnetko
  • Tuż przed oficjalnymi obchodami - co Putin i Milliband już powiedzieli Polakom - komentarz Adama Szostkiewicza
  • ESEJ: Pamięć i pamiętliwość - Polski wrzesień dość niespodziewanie nabrał politycznego charakteru i międzynarodowego wymiaru. Pojawiły się ponownie kontrowersje w ocenach tamtego momentu historycznego, które, zdawałoby się, dawno już wygasły - pisze Adam Krzemiński.
  • Dar pojednania - deklaracja biskupów polskich i niemieckich na 70 rocznicę wybuchu wojny - Komentarz Adama Szostkiewicz
  • Spory o historię - Rosjanie otwierają kontrowersyjną dyskusję o przeszłości - komentarz Marka Ostrowskiego
  • Polska, Niemcy, Rosja - kuriozalny film pokazany w rosyjskiej telewizji a wizyta Putina w Polsce - komentarz Adama Krzemińskieg
  • Historia i histeria - W Moskwie podkuwają konia, którego nazwano "historyczną krucjatą przeciwko Rosji" - z bloga Jana Dziadula

Wrzesień 1939 w artykułach POLITYKI

  • Wrzesień '39: jak bili się Polacy - W historycznych relacjach z kampanii wrześniowej dominuje ton męczeński. W obliczu przeważającej siły niemieckiej armii odnosiliśmy jednak również militarne zwycięstwa.
  • WYWIAD: Stalin zmienił rozkład wojny - Publikujemy w całości treść kontrowersyjnego wywiadu, który w czwartek 27 sierpnia wydrukowała moskiewska Komsomolskaja Prawda. Rosyjska historyk Natalia Narocznicka mówi w nim m.in. o początkach wojny, o roli Polski w negocjacjach z Hitlerem i konieczności zbadania na nowo sprawy Katynia.
  • Skąd wziął się faszyzm? - Jedną z głównych przyczyn wojny było słabe zakorzenienie demokracji w państwach nowej Europy.
  • 1939. Hitler idzie na wojnę - Na ułomnościach porządku wersalskiego, przy nieskutecznym sprzeciwie słabo zakorzenionych demokracji, budowali swoje programy dyktatorzy. Najgroźniejszym był Adolf Hitler.
  • 1939. Stalin nie potrzebuje pokoju - Aby zrozumieć politykę zagraniczną bolszewickiej Rosji, należy sobie uświadomić, iż było to drugie po Niemczech mocarstwo rewizjonistyczne w Europie.
  • Orzeł z szakala - 70 lat temu, podczas narady na Zamku Królewskim w Warszawie, postanowiono odrzucić „wspaniałomyślną ofertę" złożoną polskim władzom przez Hitlera. Chyba żadna podjęta w Polsce decyzja nie wpłynęła na bieg wydarzeń w Europie i na świecie w tak wielkim stopniu, jak właśnie ta.
  • Monachijska pułapka - Traktat monachijski z września 1938 r. to wspomnienie podwójnie bolesne: z jednej strony przywódcy mocarstw zachodnich haniebnie zdradzili swych sojuszników, z drugiej zaś owa zdrada okazała się dla nich samych groźną naiwnością. Dotyczy to także Polski.
  • Droga do Gdańska - Przedstawione niżej tajne dokumenty dowodzą, że przygotowywano polski projekt niemieckiej autostrady przez Pomorze w 1938 r.
  • Odtrącone zaloty - W 1939 r. Europa wypróbowywała wiele możliwych wariantów zarówno utrzymania pokoju, jak i wielkiej konfrontacji o hegemonię na kontynencie i w świecie. Polska była wówczas zarówno pionkiem w grze wielkich mocarstw, jak i aktorem wpływającym na bieg wydarzeń. Czy można było uniknąć katastrofy?
  • Wrzesień 1939 r. - czy było inne wyjście? - Trzeba zadać pytanie: czy nie było szansy uniknięcia ogromnych strat ludzkich? Czy jakikolwiek rząd ma prawo podejmować ryzyko konfrontacji, grożące zagładą substancji intelektualnej i biologicznej narodu?
  • Dwa ciosy - Między 1 września, gdy Polskę zaatakował Hitler, a 17 września, gdy zrobił to Stalin, między Moskwą a Berlinem toczyła się intensywna gra dyplomatyczna. Führer zachęcał Generalissimusa do obiecanej akcji, ten czekał na dobre okazje do mistyfikacji.
  • Wojna przed wojną - Pierwsze strzały kampanii wrześniowej padły już 26 sierpnia 1939 r. Miejscem niemieckiego ataku była Przełęcz Jabłonkowska w Beskidzie Zachodnim.
  • Piąta kolumna - Abwehra od lutego 1939 r. tworzyła na terenie Polski organizacje bojowe i sabotażowe. Najwięcej akcji grupy te przeprowadziły w sierpniu 1939 r. i w pierwszych dniach wojny.
  • Myśliwce na sprzedaż - Dziś samoloty dla polskiej armii kupujemy za granicą. Przed wojną sami je produkowaliśmy i z zyskiem sprzedawaliśmy. Tyle tylko, że rodzime wojsko pozostało przy starych modelach.

Publikacje specjalne POLITYKI

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną