Co nam mówią badania opinii publicznej
Państwo poszło w górę
O tym, co jeszcze się może wydarzyć w sondażach prezydenckich z Mirosławą Grabowską, dyrektor CBOS-u rozmawia Janina Paradowska.
Mirosława Grabowska
Leszek Zych/Polityka

Mirosława Grabowska

Janina Paradowska: – Jak to właściwie z tymi sondażami jest? Bronisławowi Komorowskiemu poparcie spada czy rośnie?

Mirosława Grabowska: – Bronisław Komorowski utrzymuje solidne, wysokie poparcie, mimo pewnych wahań, w okolicach 50 proc. Nie widać żadnych dramatycznych zmian, wyraźnej dynamiki spadkowej lub wzrostowej. Jeśli chodzi o poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego, to trzeba podkreślić, że startował on z bardzo niskiej pozycji i miał ogromny elektorat negatywny. Po katastrofie smoleńskiej zaufanie do niego, co nie jest równoznaczne z poparciem politycznym, gwałtownie wzrosło. Staraliśmy się sprawdzić, czy coś podobnego zdarzyło się w przeszłości innemu politykowi. Nie zdarzyło się. Jednak w sensie poparcia politycznego to jest ciągle ok. 30 proc. w przyszłych wyborach. Po tragedii smoleńskiej był wyraźny wzrost poparcia, obecnie obserwujemy stabilizację. Komorowski ma więc przewagę – w zależności od badań – od kilkunastu do około 20 proc.

Czy w ogóle w dobie tak wielkich i różnych emocji – katastrofa, powódź – te badania preferencji wyborczych coś pokazują?

Mimo wszystko pokazują. Trzeba pamiętać, że choć obrazy powodzi oglądane w telewizji są dramatyczne, większość kraju żyje normalnie. Co nie znaczy, że powódź o niespotykanych rozmiarach nie ma znaczenia.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną