Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Upadł projekt o ujawnianiu stanu zdrowia prezydenta

Bronisław Komorowski Bronisław Komorowski Jacek Turczyk / Wikipedia
Komisja „Przyjazne Państwo” wycofała się z pomysłu podawania do publicznej wiadomości informacji o stanie zdrowia najważniejszych osób w państwie.

Wniosek o wycofanie projektu złożył przewodniczący komisji Adam Szejnfeld. Żaden z posłów nie był przeciwny. Oznacza to, że projekt definitywnie upadł. Stan zdrowia prezydenta, premiera i marszałków to sfera intymności człowieka i powinna być objęta pełną ochroną. Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i kilku innych ekspertów ta kwestia nie jest objęta obywatelskim prawem do informacji – argumentował Szejnfeld.

Ale są też i inne ekspertyzy. W opinii prawnej dr. Piotra Czarny, eksperta z Biura Analiz Sejmowych czytamy iż wszelkie okoliczności i informacje dotyczące stanu zdrowia Prezydenta RP związane z występowaniem lub poważnym prawdopodobieństwem wystąpienia w przyszłości niemożności sprawowania urzędu można zaliczyć do informacji publicznych podlegających nawet obligatoryjnemu udostępnieniu.” Według dr. Czarny, również marszałek Sejmu, marszałek Senatu i premier mogliby być zobowiązani do ujawniania stanu swego zdrowia.

Posłowie jednak nie zgodzili się z tą argumentacją i projekt ustawy odrzucili.

Pomysł na nowe prawo - autorstwa Janusza Palikota – przewidywał, że informacje o stanie zdrowia prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu będą publikowane corocznie, najpóźniej do końca stycznia. Do laski marszałkowskiej wpłynął dwa lata temu, za prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Jednak ustawa najpierw przeleżała kilka miesięcy w sejmowej zamrażarce, potem w komisji ustawodawczej. - Po tragedii smoleńskiej zmieniła się sytuacja i inaczej się patrzy na pewne sprawy – mówi Damian Raczkowski (PO), przewodniczący podkomisji, która miała zajmować się projektem. Tyle tylko, że podkomisja pierwszy i ostatni raz spotkała się 8 kwietnia.

A sytuacja rzeczywiście się zmieniła – prezydentem został polityk PO, zaś Janusz Palikot, pomysłodawca publikacji takich raportów, odszedł z Platformy. Eugeniusz Kłopotek (PSL), który też miał uczestniczyć w pracach nad projektem, cieszy się z takiego końca prac nad ustawą: – To był pomysł wymierzony przeciwko prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. PSL od początku był przeciwko temu projektowi.

Co innego Janusz Palikot, który o decyzji swoich byłych kolegów wypowiada się krytycznie. – Adam Szejnfeld zablokował prace komisji Przyjazne Państwo. Obecna rola komisji sprowadza się do przyklepywania rządowych projektów i jest przykładem pozornego działania – twierdzi Palikot.

Gdyby projekt przeszedł, bylibyśmy drugim po Łotwie krajem Unii Europejskiej, którego prawo zobowiązuje osoby pełniące najwyższe funkcje do publicznego raportowania o zdrowiu. W Finlandii i Hiszpanii praktykuje się to zwyczajowo. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy dwukrotnie przekazał opinii publicznej informacje o swoim zdrowiu. Prezydent Litwy Adamkus też co roku dzielił się tą wiedzą, ale jego następczyni już nie. Dwa lata temu w sierpniu premier Donald Tusk opublikował na stronie swojej kancelarii opinię lekarską, z której wynikało, że jest okazem zdrowia. Nowszych danych jednak nie podał. Ale sądząc po tym, jak dobrze radził sobie w Dolomitach na nartach, o jego zdrowie możemy być spokojni.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną