Oni rządzą polskimi partiami
Czas samotnych wodzów
Bardzo źle znoszą krytykę, usuwają niepokornych kolegów. W praktyce jednoosobowo decydują o listach wyborczych. Na czele największych partii w Polsce – w końcu podstawowych komórek demokracji – stoją nie tyle szefowie, co wodzowie.
Grzegorz Napieralski, czyli pierwsze skrzypce w SLD.
Adam Chełstowski/Forum

Grzegorz Napieralski, czyli pierwsze skrzypce w SLD.

Diagnoza, że szefowie PiS i PO despotycznie rządzą swoimi partiami, ma dziś status oczywistości. Jednak fakt ten opisywany jest najczęściej w kategoriach psychologicznych jako wyraz charakterologicznych potrzeb Kaczyńskiego i Tuska. Zapewne jest w tym jakaś prawda, Kaczyński zawsze był despotyczny, zaś Tusk po porażce w 2005 r. przeszedł przemianę, która uczyniła brutalność dominantą jego charakteru.

Jednak wodzostwo w polskiej polityce pojawiło się nie wskutek psychologicznych okoliczności, ale jako polityczna konieczność. Jako odpowiedź na solidarnościową anarchię lat 90., na upokorzenie utratą władzy na rzecz postkomunistów, na wstyd z powodu prawicowej kultury politycznej, której symbolem stał się konwent św. Katarzyny. Kaczyński i Tusk zbudowali dokładnie takie partie, jakich cała polska prawica przez lata pragnęła. Partie zdyscyplinowane, dające prawicy stabilną władzę.

Cofnijmy się do początku lat 90., kiedy co drugi były działacz opozycyjny czuł się narodowym liderem i zakładał własną partię. W Sejmie pierwszej kadencji, wybranym w 1991 r., znalazło się ponad 30 partii. To były czasy, gdy swoją liberalną partię miał Tusk, swoją miał Mazowiecki, a jeszcze inną miał Korwin-Mikke, solidarnościowi chłopi partii mieli dwie, a chadecy trzy. Antykomunizm był tak różnorodny, że jeden nurt reprezentował Kaczyński, drugi Olszewski, trzeci Parys, a czwarty Macierewicz.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną