Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

DEBATA: Jak obchodzić pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej?

Zeszłoroczne uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego. Zeszłoroczne uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Wojskowe Okęcie, Cmentarz Powązkowski, Teatr Wielki – tam odbędą się najważniejsze uroczystości związane z pierwszą rocznicą lotniczej katastrofy pod Smoleńskiem.

DEBATA: Jak powinny wyglądać obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej? Czy państwo powinno je organizować, czy w ogóle powinny być oficjalne i państwowe, czy też każde środowisko powinno organizować je na własną rękę – czekamy na Państwa opinie w debacie na forum >>

Wstępem do obchodów będzie prywatna pielgrzymka rodzin ofiar katastrofy, które wraz z prezydentową Anną Komorowską polecą 9 kwietnia do Smoleńska.

Uroczystości państwowe rozpoczną się 10 kwietnia rano. O godz. 7, na płycie wojskowej części lotniska Okęcie, skąd wystartował prezydencki Tupolew, odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne. Będzie miało charakter zamknięty, bez mediów i polityków, wezmą w nim udział jedynie rodziny.

Główne uroczystości zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta zaczną się około godziny 10 na wojskowych Powązkach, pod pomnikiem przy którym spoczywa część ofiar katastrofy. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem na czele.

Po południu w warszawskiej archikatedrze św. Jana odbędzie się msza za tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem (z udziałem władz, duchowieństwa i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego).  Uroczystości zakończą się „Koncertem Jednego Serca” w Teatrze Wielkim, nad którym patronat objęła para prezydencka. Na scenie wystąpią m.in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Katarzyna Groniec, Ryszard Rynkowski oraz Michał Bajor. W repertuarze utwory m.in. Adama Asnyka, Juliana Tuwima, Czesława Niemena, Jonasza Kofty, Zbigniewa Koniecznego oraz Zbigniewa Preisnera.

PiS z pochodniami

Swoje obchody zorganizują również środowiska związane z PiS i „Gazetą Polską”. Mają trwać od 9, aż do 18 kwietnia. Ich głównymi punktami będzie msza, która tradycyjnie już zostanie odprawiona w sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim kościele seminaryjnym (10 kwietnia o godz. 8) oraz wieczorny Marsz Pamięci spod archikatedry na Krakowskie Przedmieście (z pochodniami). Zarówno we mszy, jak i w pikiecie wziąć ma udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na łamach „Gazety Polskiej” podawane są informacje, że jej sympatycy zjadą z całego kraju.

Pod Pałacem Prezydenckim zwolennicy „prawdy” o katastrofie smoleńskiej mają się gromadzić do 18 kwietnia. Tego dnia, w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu, w krakowskiej Bazylice Mariackiej odbędzie się uroczysty koncert „10 kwietnia in memoriam". Wezmą w nim udział soliści Artur Ruciński i Katarzyna Trylnik, którzy z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Polskiego Radia wykonają „Requiem d-moll" Gabriela Faure i utwory Michała Lorenca. Koncert poprowadzą Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Stockinger.

DEBATA: Jak powinny wyglądać obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej? Czy państwo powinno je organizować, czy w ogóle powinny być oficjalne i państwowe  czy też każde środowisko powinno organizować je na własną rękę – czekamy na Państwa opinie w debacie na forum >>

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną