Socjolog o PO i premierze: wkurzają mnie
O transferze Bartosza Arłukowicza i zamykaniu stadionów, oraz o tym, czy Donald Tusk jest już mężem stanu i w której lidze gra – mówi socjolog i politolog, prof. Jacek Wasilewski.
'Donald Tusk jest liderem, w którym dostrzec można pewne charakterystyczne cechy dla męża stanu, choćby przewidywanie skutków własnych decyzji'.
Adam Chełstowski/Forum

"Donald Tusk jest liderem, w którym dostrzec można pewne charakterystyczne cechy dla męża stanu, choćby przewidywanie skutków własnych decyzji".

Grzegorz Rzeczkowski: Po okresie milczenia premier znów przykuwa uwagę mediów. Mamy majową ofensywę?

Jacek Wasilewski: Zgadzam się z prof. Jackiem Raciborskim, który w „Gazecie Wyborczej” stwierdził, że manewr z przeciągnięciem na stronę PO Bartosza Arłukowicza przez Tuska zawęził pole PiS-owi, a wręcz wepchnął w martwe pole polityki. Bo przed wyborami gra toczy się o pozyskanie tych, którzy nie są wiernymi wyborcami partii, czyli o bardzo dużą część elektoratu, która nie ma skrystalizowanych poglądów. Pokazanie przez premiera, że potrafi współdziałać nawet z niedawnymi przeciwnikami politycznymi i przyciągać ich, może dać Platformie wiele dodatkowych głosów, zamykając jednocześnie możliwość pozyskania ich przez PiS.

Wcześniej premier uderzył pięścią w stół i pozamykał stadiony.

To była emocjonalna decyzja i moim zdaniem trochę pochopna. Krytyka tych, którzy mówią, że zamykanie stadionów jest błędem, wydaje się słuszna. Premier nie powinien w ten sposób karać klubów za przestępstwa dokonane - co prawda przez ich kibiców - ale na innym stadionie, na meczu organizowanym przez kogoś innego. Mógł być równie stanowczy zapowiadając, że jeśli jakiekolwiek naganne zachowania na stadionach się powtórzą, wtedy będzie je zamykał. Nie znaczy to, że premier postąpił zupełnie niewłaściwie, bo wiele osób jest niesłychanie zbulwersowanych zachowaniem kibiców.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną