Ambicje Janusza Palikota
Ruchy Palikota
Janusz szuka już tylko sposobu, jak wyjść z tego z twarzą – mówi o Palikocie Włodzimierz Karpiński, jego były partyjny kolega z Lublina.
Dziś znakiem firmowym Ruchu jest antyklerykalizm, walka z PiS i happeningi.
Michał Wargin/EAST NEWS

Dziś znakiem firmowym Ruchu jest antyklerykalizm, walka z PiS i happeningi.

Na początku nie było nic, tylko Janusz Palikot. I to on stworzył Ruch Poparcia Palikota – Nowoczesna Polska. Ale jeszcze zanim ukończył tworzenie, nazwa nie spodobała się Fundacji Nowoczesna Polska, która z Palikotem nie chciała mieć nic wspólnego. Wtedy zmienili nazwę na Ruch Poparcia Palikota, który stał się stowarzyszeniem. Ale że miał ambicje polityczne i chciał przeobrazić Polskę, powstała jeszcze partia o nazwie Ruch Poparcia.

– Założycielem obu Ruchów był Janusz Palikot – tłumaczy Piotr Batura z Wielkopolski – a podstawowa różnica między Ruchem Poparcia Palikota a Ruchem Poparcia była taka, że pierwszy Ruch był stowarzyszeniem, a drugi partią. Gdy były dwa Ruchy, zaczęły się one już wszystkim mylić, ale potem powstał trzeci i jeszcze trudniej się w tym połapać.

Trzecim Ruchem – Ruchem Palikota – Janusz Palikot odpowiada na próbę wykreślenia Ruchu Poparcia (bez Palikota w nazwie) z rejestru partii. Tak mówią działacze.

Plan jest prosty. Jesienią wszystkie istniejące Ruchy zjednoczą się w Ruchu Palikota, który wystawi własnych kandydatów w wyborach parlamentarnych i ruszy po zwycięstwo szeroką ławą. W koalicji z emerytami z Polskiej Partii Emerytów i Rencistów, gejami i lesbijkami ze stowarzyszenia Stop Homofobii oraz zwolennikami legalnej marihuany ze Stowarzyszenia Wolne Konopie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną