Pary homoseksualne - kwestie prawne
Trudne partnerstwo
SLD zgłosił projekt ustawy o związkach partnerskich, która miałaby ułatwić życie także parom homoseksualnym. Część polityków uważa jednak, że obecne przepisy wystarczają. Czy aby na pewno?
Związki tej samej płci wciąż mają w Polsce kłopoty z biurokracją i przepisami prawa.
Corbis

Związki tej samej płci wciąż mają w Polsce kłopoty z biurokracją i przepisami prawa.

Kwestie współwłasności można regulować poprzez spisanie aktu notarialnego. Jest to rozsądne przy kupnie nieruchomości, ale trudno sobie wyobrazić, by para biegała do notariusza przy okazji każdego zakupu: roweru, telewizora czy pralki. Gdy rozstaje się małżeństwo, majątek dzieli się na połowę. W przypadku związków nieformalnych przy każdej rzeczy trzeba dowodzić, kto ją kupił.

Dziedziczenie – można oczywiście spisać testament, ale po pierwsze w Polsce świadomość prawna jest dość niska, po drugie ludzie zazwyczaj nie zakładają nagłej śmierci. Nawet gdy testament jest, może go podważyć rodzina (w polskich sądach spora szansa na sukces). Poza tym partner homoseksualny jest przez prawo traktowany jako osoba obca i płaci najwyższy podatek spadkowy.

Wstąpienie w stosunek najmu lokalu niewłasnościowego po śmierci partnera – teoretycznie możliwe, bo wśród osób do tego uprawnionych jest „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu”, ale sądy zazwyczaj orzekają, że dotyczy to tylko osób heteroseksualnych.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną