Katolicki Uniwersytet Lubelski - nowy bastion radykałów
KUL już nie jest cool
Katolicki Uniwersytet Lubelski niepostrzeżenie został zdominowany przez prawicowych radykałów. Im bardziej się radykalizuje, tym niżej spada w rankingu wyższych uczelni.
Abp Józef Życiński próbował powstrzymywać radykałów, chcących zagościć na KUL-u.
Dorota Awiorko - Klimek/Fotorzepa

Abp Józef Życiński próbował powstrzymywać radykałów, chcących zagościć na KUL-u.

Krzysztof Kozłowski z „Tygodnika Powszechnego”, który w latach 70. i 80. wykładał nauki polityczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, nie potrafi wskazać dokładnie, kiedy nastąpiła na uczelni przemiana w duchu katolicko-narodowym. Pamięta, że gdy podczas swoich wykładów zaczynał mówić o trudnych relacjach polsko-żydowskich czy polskim antysemityzmie, podrywał się zwykle tylko jeden ze studentów. – I próbował mi tłumaczyć, że się głęboko mylę – opowiada Kozłowski. – Potem objaśniał, że sytuacja jest groźna i niepotrzebnie mam pretensję do rodaków, skoro zło wciąż się czai.

Kozłowski przyznaje, że zjawisko było marginalne i nikt w oazie wolności, jaką był wówczas KUL, nie przywiązywał do takich wybryków większej wagi. Poczuł się zaskoczony dopiero w 1996 r., gdy grupa profesorów KUL z Ryszardem Benderem na czele zaprotestowała przeciw przyznaniu Władysławowi Bartoszewskiemu nagrody biskupa Essen, kwestionując jego zasługi dla katolickiej nauki społecznej. „Co chce osiągnąć katolicyzm, skoro takim osobistościom nadaje rangę przykładu” – pytali naukowcy w swoim liście otwartym.

– To nie był żaden wybryk, bo za tym stała grupa wykładowców z endeckimi korzeniami – mówi Kozłowski. – To oni później przez lata oswajali studentów z myślą, że Kościół jest zagrożony i trzeba go bronić przed liberałami, którzy potrafią do niego przeniknąć nawet jako biskupi.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną