Rozmowa z byłym agentem polskiego wywiadu
Wirus w służbach
O życiu z podwójną tożsamością, werbowaniu szpiegów i manipulowaniu ludźmi - mówi Vincent V. Severski.
„Każda organizacja wywiadowcza jest organizacją przestępczą. Służymy do łamania prawa innych państw”.
Alan Schein Photography/Corbis

„Każda organizacja wywiadowcza jest organizacją przestępczą. Służymy do łamania prawa innych państw”.

Juliusz Ćwieluch: – Wywiad nie lubi, kiedy byli pracownicy biorą się do pisania. Czy przed oddaniem książki do wydawnictwa musiał pan pokazać tekst w Agencji?
Vincent V. Severski: – Kilku ludzi z dawnej pracy rzuciło na nią wcześniej okiem. Jak na firmę przystało, kierownictwo doskonale wiedziało, że coś piszę. Ale oficjalnej prośby o wgląd do gotowego materiału nie było. Słyszałem, że niektórzy wykazywali pewną nerwowość, bo to pierwsza taka książka. Ale myślę, że po tylu latach mojej pracy w firmie mają do mnie zaufanie. Wiedzą, że po przejściu najróżniejszych zakrętów sam wiem, ile mogę powiedzieć.

Ja stosuję stare i wypróbowane metody. Proponuję grę w pomidora. Jeśli dochodzimy do tajemnicy, to pan po prostu mówi „pomidor” i idziemy dalej. Samemu przychodzi się do wywiadu, czy wywiad przychodzi do ciebie?
Regułą jest, że to wywiad wybiera ludzi. Nie można się zatrudnić w wywiadzie. W nie tak odległych czasach Mosad nie miał nawet szkoły dla oficerów wywiadu. Ludzie Mosadu to były po prostu naturalne talenty. Zresztą, mieli tylu zdolnych, że mogli, ale i potrafili wyławiać naturalne perełki, którym wystarczyło proste przeszkolenie. W naszym zawodzie fachu uczysz się w pracy. Miałem przyjaciela w Mosadzie, wspaniały człowiek. Niestety, już nie żyje.

Zatrucie ołowiem czy śmierć naturalna?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną