Film Wajdy o Wałęsie. Jaki będzie?
Ani z marmuru, ani z żelaza
Janusz Głowacki kończy właśnie scenariusz filmu o Lechu Wałęsie. Reżyserować będzie Andrzej Wajda. Czy taki film da się teraz w Polsce nakręcić? To dziś przedsięwzięcie nie mniej skomplikowane niż życiorys bohatera.
Lech Wałęsa po latach tam, gdzie wszystko się zaczęło - przed bramą Stoczni Gdańskiej.
Agnieszka Lendzion/KFP

Lech Wałęsa po latach tam, gdzie wszystko się zaczęło - przed bramą Stoczni Gdańskiej.

O tym, że Andrzej Wajda chce kręcić film o Wałęsie, wiadomo było od dawna. Już kilkakrotnie media informowały, że lada moment mistrz stanie za kamerą. Nie było to jednak możliwe z dość zasadniczego powodu. Brakowało scenariusza. W pewnym momencie mówiło się o projekcie Agnieszki Holland, która chciała spojrzeć na czasy Solidarności oczami nie samego Wałęsy, lecz jego żony Danuty. Niezły pomysł, może zresztą reżyserka sama zrealizuje kiedyś taki film czy – jak mówiła w wywiadach – paroodcinkowy serial. Tymczasem nowego autora podpowiedział Wajdzie Roman Polański. Dlaczego wskazał akurat Janusza Głowackiego? Niewykluczone, że czytał jego „Moc truchleje”, w której strajk sierpniowy 1980 r. pokazany został bez patosu, z punktu widzenia małego człowieczka, niejakiego Ufnala, nie do końca rozumiejącego zawiłości dziejącej się na jego oczach historii. (Występuje w „Mocy” też sam Wałęsa jako Wąsaty). Z pewnością zaś Polański dokładnie wie, jak Głowacki pisze, i dlatego mógł pomyśleć, że właśnie taki autor – celnie posługujący się żartem, ironią, paradoksem – powinien stanąć pomiędzy bohaterem i reżyserem. Między legendą Solidarności a legendą polskiej szkoły filmowej.

Głowacki był przez tydzień w Gdańsku podczas tamtych strajków, dostał nawet przepustkę z podpisem Wałęsy, lecz, jak dzisiaj wspomina, nie wpadał, wzorem swoich kolegów przybywających na Wybrzeże, w stany euforyczne.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną