Co robią dzieci dawnych korowców
Pokolenie pokorowców
35 lat temu powstał Komitet Obrony Robotników. Pozostał po nim trwały ślad w historii Polski, ale i w rodzinnych historiach korowców. Co ich dorosłe dzieci sądzą o tym dziedzictwie?
Janek Kęcik, rocznik 1982, jest synem filozofa Wiesława – założyciela tajnej organizacji Ruch i działacza jawnego KOR.
Leszek Zych/Polityka

Janek Kęcik, rocznik 1982, jest synem filozofa Wiesława – założyciela tajnej organizacji Ruch i działacza jawnego KOR.

Emil Morgiewicz, który wstąpił do KOR w październiku 1976 r., bardzo się zdziwił, gdy przy kuchennym stole w warszawskiej restauracji Boscaiola na Powiślu zobaczył Janka Kęcika, syna swojego dawnego przyjaciela z KOR. Czy wszyscy synowie korowców zostali teraz kucharzami? – zapytał z przekąsem.

Kucharzem – znanym, telewizyjnym – był wszak Maciej Kuroń, syn Jacka. Kucharzem i współwłaścicielem restauracji Karmnik na warszawskiej Starówce jest Jakub Chojecki, syn Mirosława, współpracownika KOR. Gotujący w boskiej joli Janek Kęcik, rocznik 1982, jest synem filozofa Wiesława – założyciela tajnej organizacji Ruch i działacza jawnego KOR. Że będzie kucharzem, zdecydował dwa lata temu. Wcześniej próbował być studentem socjologii, pracownikiem agencji reklamowej i społecznikiem w kilku organizacjach pozarządowych. Janek wspomagał pomarańczową rewolucję na Ukrainie i pomagał zwalczać reżim Aleksandra Łukaszenki na Białorusi, jednak zawsze tęsknił za garnkami. Marzył, by przyjeżdżali do niego smakosze z najdalszych zakątków Warszawy. – W końcu się zdecydowałem zrealizować marzenia – mówi.

Coś jest na rzeczy z tym zamiłowaniem do kuchni, ale losy młodych potoczyły się rozmaicie. Starszy brat Janka – Mikołaj – jest księdzem. Mieszka i pracuje w Danii. Joanna Sokolińska, córka Ewy Milewicz, jest reporterką w „Gazecie Wyborczej”, tam też pracuje Paweł Wujec, syn Henryka.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną